Suudi Arabistan’da yönetim ve taht entrikaları

İSLAM DÜNYASI 27 Haziran 2020 08:35
Videoyu Aç Suudi Arabistan’da yönetim ve taht entrikaları

Suudi Arabistan yönetimi, Cemal Kaşıkçı cinayetinin getirdiği prestij kaybının yanı sıra petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkileri gibi pek çok sorunla karşı karşıya.

Son zamanlarda Kraliyet ailesinin bazı üyelerine yönelik düzenlenen yolsuzluk operasyonları ve tutuklamalar da ülkede yönetici elitin boğuştuğu başka problemlerin de var olduğu iddialarını güçlendiriyor.  
 

Özellikle Muhammed bin Selman veliaht olduktan sonra hanedan içerisindeki rakiplerine yönelik gerçekleştirdiği iddia edilen tasfiye operasyonlarının ardından ülkede yönetim ve veraset sisteminin nasıl işlediği bir kez daha merak konusu oldu.  

Suudi Kraliyet ailesinde yaklaşık 15 bin prens olduğu tahmin ediliyor. 2017’de Riyad’da ünlü Ritz Carlton otelde çok sayıda prens ve iş adamı alıkonulmuştu. Mart başında ise yeni tutuklama haberleri geldi. Bu kez hedefte Kral Selman’ın 78 yaşındaki kardeşi Prens Ahmed bin Abdülaziz ve kuzeni Muhammed bin Nayef’in olduğu iddia ediliyor.   

Peki Suudi Arabistan nasıl yönetiliyor? Yönetimde ulema ve aşiretlerin rolü ne? Ülkede veliaht tayini nasıl yapılıyor? Tutuklama operasyonlarının perde arkasında neler var? Anadolu Ajansı bu konuları masaya yatırdı. 

Kaynak : AA
1000
icon
alp 6 Temmuz 2020 14:38

Taliban , yeni ismi ile afganistan islam emirligi; nato emrinde afganistanı isgal eden 100 den fazla ulkeye karsı mucadele veren musluman, ornek bir topluluktur.islamın yukselen yıldızıdır.cia,mossad ve suud yonetimi taliban gibi yapıların dunyada cogalmasını engellemek icin isidi icat ettiler.proje orgut isidi,sahte tarikatlari icat ederek mucadeleyi kendi kontrollerine alıp bitirmek istiyorlar. diktator trump bile talibanla ateskes yapmak zorunda kaldı.global kapitalizm ve emperyalizme karsı mucadele eden taliban,hamas vb. toplulukları desteklemek islami ve insani bir gorevdir.

0 0 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal