Suudi Arabistan’dan Libya konusunda Mısır’a tam destek

MISIR 29 Temmuz 2020 01:13
Videoyu Aç Suudi Arabistan’dan Libya konusunda Mısır’a tam destek

Mısır'ın Libya krizine yönelik tutumuna ve Kahire Bildirgesi’ne tam destek verdiğini açıklayan Suudi Arabistan; Mısır ulusal güvenliğine saygı göstermenin, Libya meselesini barışçıl istişareler yoluyla çözmenin ve bu meseleyi dış müdahalelerden uzak tutmanın önemine dair kararlı konumunu vurguladı.

Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Kahire ziyareti süresince ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya gelmesi sırasında Kral Selman bin Abdulaziz'in direktiflerini aktardığını açıkladı. Aynı zamanda, Mısır ile her iki ülkenin ve bölgenin çıkarları doğrultusunda yapılan koordinasyonun ikili işbirliğinde yeni seviyelere ulaşacağı, Arap meselelerinin Suudi Krallığı ve Mısır’ın temsil ettiği Arap ortak eylemi sistemi aracılığıyla çözüleceği yönündeki inancını vurguladı.

Kahire'de bulunan Tahrir Sarayı'ndaki görüşmelerinin ardından Mısırlı meslektaşı Samih Şukri ile ortak basın toplantısında konuşan Ferhan, “Kral Selman bin Abdulaziz ve Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Veliaht Prens Muhammed Bin Selman Bin Abdulaziz’in Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye selam ve takdirlerini iletmekten onur duydum. Bu ziyarette, Mısır'ın bölgesel durum ve güvenlik hakkındaki görüşüne ilişkin önemli bakış açısını dinlemiş bulundum” ifadelerini kullandı.

Suudi Dışişleri Bakanı, Mısırlı mevkidaşı ile yaptığı görüşmelerde çeşitli koordinasyon ve ikili işbirliği alanları, Libya krizi gibi bölgenin karşı karşıya olduğu önemli meseleler ve güvenliğine yönelik ciddi sıkıntıların ele alındığını belirtti. Ferhan, Mısır'ın Libya krizine yönelik tutumuna ve Kahire Bildirgesi’ne tam destek verdiğini söylediği Krallığın Libya’da ateşkese varılmasının önemini vurguladığına değindi.

Bakan, Libya'yı her türlü dış müdahaleden uzak tutma ihtiyacını, bu minvalde Mısır vizyonu ile uyum sağlanması ve bu zorluğun üstesinden gelmek için yoğun koordinasyona devam edilmesi gereğini vurguladı. İki ülkenin bölgedeki gelişmeler hakkında tam fikir birliğinde bulunduğunu da vurgulayan Bakan Ferhan, “Sürekli temas halindeyiz; bölgede güvenlik ve barışı sağlamak için tek yürek olacağız” dedi.

Suudi Dışişleri Bakanı Ferhan’ı memnuniyetle karşılayan Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ise iki ülkedeki siyasi liderlik direktifleri ışığında Krallık ve Mısır arasındaki ilişkilerin seviyesi ve zorlukları aşma yolundaki ortak koordinasyona övgüde bulundu.

Cumhurbaşkanı Sisi'nin dün Bakan Ferhan’ı ağırladığını bildiren Bakan Şukri; Sisi ve Kral Abdulaziz’in Arap meselelerini ele almak, güvenliği ve istikrarı sağlamak için işbirliğini yoğunlaştırma ve ortak eyleme devam etme yönündeki direktiflerini vurguladı.

Müzakerelerin iki ülke arasındaki mevcut işbirliği mekanizmalarının tam olarak etkinleştirilmesine odaklandığını açıklayan Şukri, iki ülkenin çıkarına olacak yakın koordinasyonun sürdürülmesi yönündeki arzusunu dile getirdi.

Libya sorununun bölge tarafından kapsamlı istişarelere sahne olduğunu belirten Mısır Dışişleri Bakanı, Mısır'ın Libya'da ateşkes çerçevesinde bir barış ve istikrar arayışını yeniden teyit ettiğine değindi. Bu meseledeki gerginliğin değil, Libya sahnesinin askeri açıdan istikrarı ve Libya halkının tüm bileşenlerinin siyasi sürece dahil olmasının amaçlandığını söyleyen Şukri, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Siyasi çözümle ilgili tüm konuların; başkanlık konseyi oluşturulması, Libya halkı ihtiyaçlarını karşılayan bir hükümet kurulması, Temsilciler Meclisinin hükümeti denetlemesi, servetin eşit dağılımı ve resmi ateşkes sağlanması açısından ele alınması yönünde uzun ve acı verici dönemin ardından, bu süreç gelmelidir.”

Bölgesel tarafların krizi körükleme, Arap arenasında varlığı ve olumsuz etkisini artırma yönündeki girişimlerini ele alma gerekliliğini vurgulayan Şukri, “Arap bölgesindeki güvenlik ve istikrardan Arap Birliği ve ikili ilişkiler çerçevesindeki ortak çalışmalar yoluyla sorumlu olan bizleriz. Kapasitenin Arap çerçevesi haricindeki bir tarafın elinde bulunmasını kabul etmiyoruz” dedi.

SPA’nın dünkü haberine göre, Cumhurbaşkanı Sisi Kahire’deki sarayda Suudi Dışişleri Bakanı Ferhan’ı ağırladığı görüşmede iki ülkenin liderleri ve halkları arasındaki yakın ilişkiler ele alındı. Ardından Mısırlı mevkidaşı ile görüşen Bakan Ferhan, tüm ikili, bölgesel ve uluslararası konuların iki ülke arasında danışılması ve tartışılması yönünde ortak bir istek olduğunu doğruladı. Aynı zamanda, Cumhurbaşkanı Sisi’nin, ülkesinin Suudi Arabistan ile ilişkilerini iki kardeş ülke halkının çıkarlarına hizmet etmek için geliştirmeye istekli olduğunu sözlerine ekledi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası