Suudi Arabistan ve BAE’den Görülmemiş İkiyüzlülük

8 Nisan 2019 21:25
Videoyu Aç Suudi Arabistan ve BAE’den Görülmemiş İkiyüzlülük

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) yapılan açıklamada, Yemen’e 200 milyon dolarlık insani yardımda bulunulacağı belirtildi.

Yardımların 140 milyon dolarının acil gıda ihtiyacını karşılamak için Dünya Gıda Programı (WFP) aracılığı ile anne ve çocuklara yönelik olacağı, 40 milyon doların UNICEF aracılığı ile yapılacağı, 20 milyon doların ise kolera salgını ile mücadele için Dünya Sağlık Örgütü aracılığı ile gerçekleşeceği ifade edildi.

İki ülke arasındaki ortak girişim ve Birleşmiş Milletler (BM) örgütleri ile işbirliği içerisinde atılan bu adım, özellikle Suudi Arabistan ve BAE’nin Yemen’deki meşruiyeti destekleyen koalisyonun desteğinin bir kanıtı olarak değerlendirildi.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) Genel Sekreteri Dr. Abdullah er-Rebia konu ile ilgili bugün yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve BAE’nin, Husi milislerin Stockholm Anlaşmasına uymaması sebebiyle yaşanan insani krizle mücadele etmekte kararlı olduğunu belirtti.

Genel Sekreter açıklamasında, hem Suudi Arabistan’ın hem de BAE’nin, BM’nin stratejik ortakları olan WFP, UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü ile acil program uygulamasına dikkat çekerek, Yemen’de oluşan salgın hastalık, yetersiz beslenme ve çevresel faktörler gibi sıkıntıların önüne geçmeye çalıştığını vurguladı. Er-Rebia açıklamasında, bu programın Yemen’deki en muhtaç bölgelere hızlı bir şekilde erişimi tamamlamak için hazırlandığını belirterek, odak noktalarının kadın ve çocuklar olduğuna değindi.

KSRelief Genel Sekreteri bu programın, Suudi Arabistan ve BAE tarafından BM örgütleri ile işbirliği halindeki büyük programlardan biri olduğunu belirtirken, uluslararası kuruluşlar, Yemenli sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi ile BAE Kızılay’ının Yemen’deki öncelikli insani ihtiyaçlara cevap veren projeler geliştirdiğini söyledi.

Öte yandan BAE’nin Uluslararası İşbirliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Reem el-Haşimi, verilen bu desteğin büyük bir kısmının anne ve çocukları kapsadığının altını çizdi. Bakan açıklamasında, Husilerin insani yardımı engelleyen çabaları sebebi ile Yemen’e yardımın ulaşmasında zorluklar yaşandığına ve Stockholm Anlaşması şartlarının yerine getirilmediğine dikkat çekti.

Konu ile ilgili açıklama yapan yetkililer, Kuveyt tarafından sağlanan 250 milyon dolara ek olarak bu bağışın iki ülke tarafından yapıldığını belirtti. Önceki bağışlar, 26 Şubat’ta Birlemiş Milletler tarafından Cenevre’de düzenlenen insani yardım konferansında gelmişti.

Özellikle Suudi Arabistan ve BAE son dört yıl içerisinde Yemen’e 18 milyar doları aşan yardımda bulundu.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...