Suudiler’den tepki çeken destek: Kalplerimiz sizinle Allah, İsrail’i ve halkını korusun

FİLİSTİN 11 Mayıs 2019 00:06
Videoyu Aç Suudiler’den tepki çeken destek: Kalplerimiz sizinle Allah, İsrail’i ve halkını korusun

Tanınmış bazı Suudi gazeteci ve aydınların, son savaşlarda Hamas’a değil, İsrail’e destek destek vermeye başladığı görüldü. Cidde'deki Stratejik ve Hukuki Araştırmalar Merkezi'nin eski direktörü araştırmacı-yazar Abd Al-Hamid Al-Hakim, attığı bir tweette, “Kalplerimiz sizlerle. Allah İsrail’i ve halkını korusun” dedi.

İsrail, The Jerusalem Post gazetesinde çıkan bir haberde, bazı Suudi aydın ve gazetecilerin son savaşlarda Hamas'a değil, İsrail'e destek verdiği belirtildi. Cidde'deki Stratejik ve Hukuki Araştırmalar Merkezi'nin eski direktörü araştırmacı-yazar Abd Al-Hamid Al-Hakim “Kalplerimiz sizlerle. Allah İsrail'i ve halkını korusun” dedi.

SUUDİ GAZETECİ VE AYDINLAR, HAMAS'A DEĞİL İSRAİL'E DESTEK VERDİLER

Orta Doğu Medya Araştırma Enstitüsü'nden (MEMRI) çıkan bir haber göre, bazı önde gelen Suudi gazeteciler ve aydınlar, Hamas'la olan son ihtilaflarında İsrail'i destekledikleri hakkında tweetler attı. 
Savaşlara verilen bazı tepkilerde de, krizi başlattığı için İran suçlandı.

alhakem

AL HAKİM'DEN, TEPKİ ÇEKEN İSRAİL DESTEĞİ

Cidde'deki Orta Doğu Stratejik ve Hukuki Araştırmalar Merkezi'nin eski direktörü Suudi araştırmacı-yazar Abd El-Hamid Al-Hakim, yazdığı yazılarda ve attığı Tweetlerde İsrail'e destek vererek, bölge ülkelerini ve dünyayı sorumluluk almaya ve Hamas'la yüzleşmeye çağırdı.
Al-Hakim'in, İsrail'e destek verdiği ve 4 Mayıs'ta attığı Tweet şöyle:
“Kalplerimiz sizlerle. Allah İsrail'i ve halkını korusun. İran'ın hain elinin ve Gazze'deki ajanlarının İsrail halkına ulaşmasına izin vermeyeceğiz. sadece İsrail'in değil, bölgedeki tüm ülkelerin ve uluslararası toplumun ‘bir bütün olarak' sorumluluğu var. Araplara diyorum ki: İran'daki bu katillerin ve ajanların Kudüs'e hükmetmesini istiyor musunuz ?!”

SUUDU ELÇİLİĞİ'NİN KUDÜSE DESTEKLENMESİNE İZİN VEREMİŞTİ

Al-Hakim, bir yıl önce de, her iki ülkenin başkentlerinde karşılıklı olarak Suudi ve İsrail elçiliklerinin açılması konusunda desteğini attığı Tweetle duyurmuştu. Suudi elçiliğinin de İsrail'in başkent ilan ettiği Kudüs'te açılması gerektiğini de söylemişti.

SUUDİ GAZETECİ EL ŞEYH DE İRAN VE HAMAS'I SUÇLADI

El Cezire gazetesi için yazan kıdemli Suudi gazeteci Muhammed Aal El Şeyh de, attığı Tweet'te İran ve Hamas'ı suçlayarak, şunları söyledi:
“İranlı yetkililer, Hamas'a İsrail ile ‘ihtilafı' tırmandırmaları yönünde talimat verdiler ve Hamas itaat etti: Sonuçta İsrailli bir kişinin yaralanmasına karşı, yedi Filistinli öldü. 
İran'ın, ABD'nin yaptırımlarına karşı misillime baskılarından en çok etkilenen ise Gazze halkı.”

HAMAD

BEDELİNİ İSE FİLİSTİNLİLER ÖDÜYOR

Başka bir Suudi yazar ve aydın Dr. Turki Al-Hamad ise,
“Yaşananlar sürekli tekrarlanan bir döngü: Gazze'den İsrail'e roketler atılıyor; İsrail, Gazze'yi bombalıyor. Ve araya arabulucular giriyor, çatışmalar duruyor. Bu bir ‘direniş' dostum. İran ve Türkiye'nin başları dertte; bedelini ise Filistinliler ödüyor. ”

KAHTANİ

İSRAİLLİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ

İsrail'e destek veren Muhammed Al-Kahtani isimli bir Suudi ise, attığı Tweet'de, “Silahsız sivillere 200'den fazla roket ateşleyen terörist Hamas'ın terör saldırısından sonra İsrail'deki kuzenlerimizin yanındayız. Allah, İsrail'i korusun ve terörist Hamas ve onu destekleyen herkes karşısında zafer kazandırsın” dedi.

Suudi Arabistan medyasında son yıllarda, özellikle Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın yönetimin başına geçmesi ve ABD ile yakınlaşmasından sonra Yahudi devletine yönelik tutumlarda kademeli bir çözülme yaşanıyor. MEMRI'daki bir habere göre, Suudi-İsrail yanlısı sesler birkaç yıldır kendilerini hissettiriyorlar.

İRAN, SUUDİ ARABİSTAN VE İSRAİL İÇİN ORTAK DÜŞMAN

Özellikle Suudi Arabistan ve İsrail'in, İran'ı ortak bir düşman görmesinden sonra iki ülke arasındaki yakınlaşma her geçen gün büyüyor. Suudiler, Yemen'deki Suudilerin şu anda savaştığı Husi isyancılarına silah veren İran'ı varoluşsal bir tehdit olarak görürken; İsrail'i en azından düşmanının düşmanı olarak görüyorlar.

Suudi medyasının çoğu ise, İsrail'e düşman olmaya devam ediyor.
Öte yandan Veliaht Prens Bin Selman'ın yönetimin başına geçtiği günden beri ABD ve İsrail ile olan yakınlaşmasını eleştiren çok sayıda din adamı ve aktivistin gözaltına alıp, tutuklattığı biliniyor.

Kaynak : TimeTurk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL