TALİBAN: ABD sivillere yönelik kimyasal silah kullandı

12 Kasım 2015 12:31
Videoyu Aç TALİBAN: ABD sivillere yönelik kimyasal silah kullandı

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) Sivil Kayıpları Önleme Komisyonu, Afgan Ordusu ve ABD kuvvetlerinin neden olduğu sivil ölümlerine dair bir rapor yayınladı. Rapora göre, Ağustos ayında yaşanan iki ayrı olayda 34 sivil ölürken, Afgan Ordusu ve Amerikan askerleri tarafından kimyasal gaz kullanılıyor

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) Sivil Kayıpları Önleme Komisyonu, Afganistan'ın kuzey vilayetlerinden Bedehşan'da Afgan Ordusu'nun neden olduğu sivil ölümlerine dair bir rapor yayınladı.

Afgan güçleri tarafından öldürülenlerin isimlerinin de yer aldığı rapora göre, sivillere karşı kimyasal gaz da kullanıldı.

Rapora göre, 8 Ağustos günü Sınır Polis Kuvvetleri Şefi ve Kandahar Polis Merkezi Şefi Komutan Abdul Razık'ın ABD kuvvetleriyle beraber Bedehşan vilayetine bağlı Saman Karez köyüne düzenlediği operasyonda 34 sivil öldürüldü.

Olayı ayrıntılarıyla açıklayan rapor şöyle devam ediyor: " Amerikan askerleri ilk olarak Hacı Abdul Ali Aka'nın evine girerek ailesinden 13 kişiyi öldürdü. Evde bulunanlardan, saldırısı sırasında yaralanan iki kadın ve beş çocuk tutuklanarak bilinmeyen bir yere götürüldü.
"Silah seslerini duyan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan köylülerin, evlerini terk ederek dağlara doğru kaçtığı sırada helikopterler tarafından hedef alındığı bildirildi.

Helikopterlerden açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 21 sivilin isimleri şöyle: Hafizullah'ın ailesinden, Hafizullah, eşi, iki oğlu (Nasibullah ve Attaullah), kayınbiraderi ve gelini, Hacı Muhammed Gül Aka'nın ailesinden, Hacı Muhammed, eşi, kızı ve oğlu Beşir, Din Muhammed'in ailesinden, Din Muhammed, iki oğlu, iki torunu ve gelini, Muhammed Naim, Kandahar'da halen tutuklu bulunan Abdul Gani'nin oğlu, Naimatullah'ın oğlu, Dost Muhammed'in oğlu, Sahib Han'ın kızı, ve oğlu ile birlikte Muhammed Tahir. Operasyon sırasında evlerin yağmalandığı ve araçların ateşe verildiği kaydedildi.

Ayrıca Sivil Kayıpları Önleme Komisyonu, aynı gün yaşanan başka bir olayda, Sarlot bölgesinde ABD ve Afgan Ordusu kuvvetlerinin sivillere karşı kimyasal gaz kullandığını, hayatını kaybedenlerden bazılarının naaşlarının üzerine asit döküldüğünü duyurdu.

Taliban, "Afgan Ordusu'nun kendi zayıflığını gizlemek amacıyla korunmasız sivilleri hedef aldığını" savunarak, saldırıları kınadı. Taliban'dan yapılan açıklamada, uluslararası insan hakları kuruluşları göreve çağırılarak, Amerikan ve Afgan kuvvetlerinin neden olduğu insan hakları ihlallerinin durdurulması istendi.
Kaynak : incanews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...