TALİBAN: BM RAPORUNU YALANLADI

AFGANİSTAN 15 Kasım 2016 09:20
Videoyu Aç TALİBAN: BM RAPORUNU YALANLADI

Taliban, BM Raporuna İtiraz Etti: Gerçeği Yansıtmıyor

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, Birleşmiş Milletler BM tarafından hazırlanan Afganistan Raporuna itiraz etti. Taliban, BM’nin raporunda gerçeği yansıtmayan bilgiler olduğunu belirttiği açıklamasını resmi sitesinden yayınladı.

İslam Emirliğince yapılan açıklamada ‘BM’nin raporunda yer alan Afganistan’daki yabancı Mücahitler hakkındaki bilgi temelsiz ve siyasi amaçlar içeriyor’ denildi.

BM geçtiğimiz günlerde bir rapor hazırlayarak Kabil Rejimine karşı savaşan 45.000 Taliban üyesinin bulunduğunu ve bunun yüzde 20 ila 25’inin yabancı savaşçılardan oluştuğunu öne sürmüştü.

Açıklamasına ‘Batı medyasındaki 20 ila 25 bin yabancı savaşçı olduğu yönündeki iddiayı’ taşıyan Taliban, ‘BM raporu ile Batı medyası arasındaki uyumsuzluğa’ dikkat çekti.

‘İslam Emirliği yabancı işgalcilere ve yerli maşalarına karşı sürdürdüğü cihadında dışarıdan savaşçı almaya ihtiyaç duymuyor’ denilen açıklamada BM raporunun bölgede korku yaratmak için temelsiz iddialarda bulunduğu vurgulandı.

Talibana göre söz konusu açıklama, yabancı güçlerin Afganistan’daki varlığını ve sivil katliamlarını meşrulaştırmayı amaçlıyor.

Taliban sözcülüğü ayrıca ‘Afgan halkının genelinin İslam Emirliğinin yanında durduğunu’ belirterek ‘birçok kez belirttiğimiz gibi İslam Emirliği, İslami ve Milli bir güçtür; amacı ise işgali sonlandırarak İslami bir nizam kurmaktır’ dedi.

Kaynak : Asyanın SESİ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL