Taliban 46 Saat Süren Operasyon Detaylarını Açıkladı 137'si Amerikan 397 Asker Öldürüldü

ÖZEL HABER 4 Mart 2019 10:22
Videoyu Aç Taliban 46 Saat Süren Operasyon Detaylarını Açıkladı 137'si Amerikan 397 Asker Öldürüldü

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) resmi site üzerinden devam eden Hendek Operasyonları çerçevesinde Helmand ili Vaşir ilçesinde bulunan Şorab askeri hava üssüne 9 Taliban fedaisi tarafından düzenlenen 46 saatlik ve 397 askerin öldürüldüğü operasyonun detayları yayınlandı.

  ISLAHHABER    HABER MERKEZİ  

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) resmi site üzerinden devam eden Hendek Operasyonları çerçevesinde Helmand ili Vaşir ilçesinde bulunan Şorab askeri hava üssüne 9 Taliban fedaisi tarafından düzenlenen 46 saatlik ve 137'si Amerikan toplam 397 askerin öldürüldüğü operasyonun detayları yayınlandı.

Hendek operasyonları çerçevesinde düzenlenen Afganistan İslma Emirliği fedaileri Perşembe günü gece yarısına yakın vakitlerde  Şorab hava üssüne giriş yaptığı ve karmaşık operasyonu başlattığı bildirildi.

Yapılan açıklama;

"Operasyona ağır ve hafif silahların yanı sıra gece görüş ekipmanı ve yüksek dereceli patlayıcılarla donanmış 9 Taliban fedaileri 
(Hafız Hamid, Muntekım, Helmand'dan Mawlawi Muttawakal Billah, Kandahar'dan Naweed ve Abdurrahman, Gazne'den Badruddin ve Ömer Mansur, Zabul'dan Hilal ve Bedri) üsse birinci gurup yabancı istilacı kışlasından ikinci gurup işbirlikçilerin garnizonundan ve üçüncü gurup komando birlikleri kışlasından girerek 46 saat boyunca direndiği bildirildi.

Operasyon yüzlerce düşman askerinin öldürülmesi, askeri donanımın imha edilmesi ve tesislerin yanmasıyla sonuçlandı.

Operasyonda düşman kayıpları:

Toplam 397 askerden 15'i pilot, 18'i mühendis/teknisyen 137 Amerikalı işgalcinin öldürüldüğü 19 işgalcinin yaralandığı, Kabil hükümetinden Garnizon komutanı Siraj ve komando birliklerinin komutanı Mansur dahil olmak üzere toplam 142'si komando 260 askerin öldürüldüğü ve 73 askerin yaralandığı bildirildi.

Kabil hükümetine ait 2 helikopter, işgalcilere ait birçok helikopter ve uçakları, 33 Humvee, 19 M117 APC, 27 Ford Ranger kamyonet, 21 Uluslararası araç, 7 askeri ambulans, 11 yakıt tankeri, 1 lojistik depo, 1 mühimmat deposu, 2 yakıt deposu, 1 uçak atölyesi, 1 araç atölyesi, onlarca konteyner ve erzak dolu çadır ve askeri teçhizat, hava gözetleme radarı (Abd Deniz Kuvvetlerine ait) ve birçok askeri bina sistematik olarak tahrip edildi. Üssün bütün askeri yapılarının % 40'ına kadarı yıkıldı ve düşman kuvvetlerine karşı da bir çok düşman donanım ve askeri teçhizatı da kullanıldı.

Bu karmaşık operasyon, barbar Amerikan işgalcilerinin ve onların yardakçıları, bu yıl sivillere yönelik acımasız hedef gözetmeden operasyonlar başlattıktan sonra planlandı ve uygulandı.

Kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere birçok köylüleri uykularında havaya uçurmak, patlayıcılarla evlerini patlatmak, camileri bombalamak, medreseler, okullar, klinikler, çarşılar ve halka açık yerler ve savunmasız Afgan milletinin ölçülemez insan ve maddi kayıplara neden oldular.

Bu başarılı operasyon, Amerikalı istilacılara ve müttefikleri ile yerel işbirlikçileri, sözlerimizle eylemlerimiz arasında bir fark olmadığını açıklığa kavuşturdu.

Gururlu Afgan milletinin temsilcileri olarak bir taahhütte bulunduğumuzda, her ne pahasına olursa olsun yerine getireceğiz. Suçlulara adaletle karşı çıkacağız, milletimize ve dini değerlere yönelik ihlallerin intikamını alacağız."
Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL