Taliban'a operasyon için Rusya'dan üs istedi

AFGANİSTAN 28 Eylül 2021 07:29
Videoyu Aç Taliban'a operasyon için Rusya'dan üs istedi

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley'nin geçen hafta mevkidaşı Orgeneral Valery Gerasimov ile yaptığı görüşmede Rus üslerini Taliban'a operasyon için kullanma talebini ilettiği iddia edildi.

 
ABD, Afganistan yenilgisi ardından ülkeden çekilme kararı almıştı. Ancak bu ülkedeki sözde terörle mücadele operasyonları için başta Pakistan olmak üzere Afganistan'a komşu birçok ülkeden üs talebinde bulundu.

ABD'nin bu isteğine henüz bölgede üslerini kullandırmasını istediği ülkeler cevap bermedi.

İKİ GENELKURMAY BULUŞTU

ABD Genelkurmay Başkanlığı, Orgeneral Milley'nin Rus mevkidaşı Gerasimov ile Helsinki'de görüştüğünü ve başta Afganistan'dan çekilme süreci olmak üzere birçok konuyu ele aldığını açıklamıştı.

Görüşmenin açıklamada yer almayan detayı ise Milley ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde ifade vermesinden hemen önce Wall Street Journal gazetesine sızdırıldı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bazı ABD'li yetkililer gazeteye yaptığı açıklamada, Orgeneral Milley'nin Helsinki'de Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyinin üs talebini  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e iletmek üzere Orgeneral Gerasimov'a aktardığını ileri sürdü.
 
Yetkililer, Gerasimov'un bu konuda herhangi bir söz vermediğine dikkati çekerken, Putin'in 16 Haziran'da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi sırasında Amerikan askerlerine Rus üslerinde ev sahipliği yapabilecekleri fikrini ortaya attığını ve Milley'nin teklifinin de bu görüşmeye dayandığını iddia etti.

ABD Genelkurmay Başkanlığı ve Savunma Bakanlığı konuya ilişkin henüz resmi açıklama yapmadı.

Yasalara göre, ABD'nin Rusya ile askeri iş birliği yapması yasak.
1000
icon
ersin 28 Eylül 2021 16:12

fazla uzun surmez kafirler afganistanda yine muslumanlara karsı topyekun saldırıya gecebilir.taliban cok dikkatli olmalı.cecenistan cihadından ornek alınmalı.rus kafiri grozniyi harabeye cevirmisti.abd rusya, kufur tek millettir.dusmana karsı herzaman hazır ve tetikte olmak lazım.mutlaka geri donerler.bu isin dogası boyle.en iyi savunma hucumdur.

0 0 Cevap Yaz


Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL