Taliban’dan medya atağı

AFGANİSTAN 17 Eylül 2021 10:40
Videoyu Aç Taliban’dan medya atağı

Afganistan’da Amerikan işgalini sona erdirerek 20 yılın ardından iktidarı yeniden ele geçiren Taliban hareketi, Batı medyasının karalama kampanyalarına karşı ciddi bir medya seferberliği yürütüyor.

Taliban yetkilileri Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede medya davetlerine katılarak, Batı medyası tarafından üretilen olumsuz algıları yıkmaya çalışıyor. 

20 yıllık Haçlı işgalinin Afganistan’da meydana getirdiği tahribata karşı adeta üç maymunu oynayan Batı medyası, çirkin algı operasyonlarıyla Taliban üzerinden İslami değerlere saldırmaya devam ediyor. Dünya genelinde ve özellikle Türkiye’de Afganistan’daki gelişmelere karşı toplumsal ilginin fazla olması Taliban yönetimi tarafından pozitif bir şekilde değerlendiriliyor. Gerek ülkeleri ziyaret etmek suretiyle gerekse Afganistan’a gelen dünya medyasını ağırlamak suretiyle gazetecilerle iyi ilişkiler kuran Taliban liderlerinin medya performansı dikkat çekiyor. Kendilerine sunulan bütün röportaj tekliflerini kabul eden ve bütün röportajlarında ses getiren mesajlar veren Taliban liderleri, Batı medyasının karalamalarına karşı en şeffaf haliyle mesajlarını dünyaya duyurmayı sürdürüyor.


Taliban adına temaslarda bulunmak üzere Türkiye’yi ziyaret eden Afganistan Yüksek Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi, TV5 Dış Haberler Editörü Kazım Kazımov’un Dünya Gündemi programına canlı yayın konuğu olarak katıldı. Muhammed Davud Abidi, Millî Gazete muhabiri Bekir Şirin’e de röportaj verdi. Abidin’in beyanları 14 Eylül 2021 Salı tarihinde Millî Gazete’de de manşet oldu. Abidi geçtiğimiz birkaç gün içinde Kudüs TV, Ulusal Kanal, Sputnik Türkiye, Ülke TV gibi çok sayıda yayın kuruluşuna röportaj vererek Taliban hakkında merak edilen sorulara cevap verdi. Bu gelişmelerin yanısıra diğer Taliban liderleri de uzaktan bağlantı yoluyla Habertürk, Halk TV gibi geniş kitlelere yayın yapan televizyonlarda Afganistan’daki en son gelişmeleri duyurmaya gayret ediyor.

OLUMSUZ ALGILAR, YERİNİ POZİTİF DÜŞÜNCEYE BIRAKIYOR

Taliban’ın Batı kaynaklı kara propagandalara karşı önem verdiği bir diğer husus da Afganistan’a gelen gazetecileri en iyi şekilde ağırlamak oluyor. Son dönemde Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden tanınmış medya kanallarının muhabirleri, Taliban liderleriyle röportaj yapabilmek için adeta yarış halindeler. Taliban Hareketi, bu ilgiyi bir fırsata çevirerek Taliban yönetiminin görüşlerini anlatarak haklarındaki negatif algıları yıkmaya çalışıyor. Taliban’ın son haftalarda başarıyla yönettiği medya propagandası sayesinde milyonlarca insanın Taliban hakkındaki olumsuz düşüncelerini değiştirdiği ve negatif algıların pozitife dönüştüğü görülüyor.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL