Taliban ile yaşanan çatışmalar nedeniyle Helmand'ın tahliye edilmesi çağrısı yapıldı

AFGANİSTAN 4 Ağustos 2021 20:26
Videoyu Aç Taliban ile yaşanan çatışmalar nedeniyle Helmand'ın tahliye edilmesi çağrısı yapıldı

Afgan ordusu günlerdir devam eden çatışmalar kapsamında Taliban'a saldırı düzenlemek için dün ülkenin güneyindeki Helmand eyaletinin başkenti Leşkergah şehrini tahliye çağrısında bulundu.

Afgan ordusu günlerdir devam eden çatışmalar kapsamında Taliban'a saldırı düzenlemek için dün ülkenin güneyindeki Helmand eyaletinin başkenti Leşkergah şehrini tahliye çağrısında bulundu. Ülkenin güneyindeki en yüksek rütbeli askeri komutan olan General Sami Sedat medyaya verdiği demeçle şehir sakinlerine seslendi. “Bir an önce evlerinizi terk etmenizi istiyoruz” dedi. Taliban isyancıları ile ‘çarpışacaklarını’ vurgulayan General Sedat, “Onlarla sert bir şekilde savaşıyoruz. Herhangi bir Taliban unsurunu sağ bırakmayacağız. Lütfen bir an önce ayrılın ki operasyonumuza başlayabilelim” dedi.

200 bin kişinin yaşadığı Leşkergah’taki çatışmalarda son 24 saatte en az 40 sivilin öldüğü, 118 sivilin de yaralandığını bildiren Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA), mahsur kalan sivillerin durumuyla ilgili ‘ciddi endişesini’ dile getirmiş, ‘kentsel alanlarda savaşın derhal durdurulması’ çağrısında bulunmuştu.

Taliban'ın kara harekatı ve Afgan ordusunun hava saldırılarının sivillere zarar verdiği uyarısında bulunan UNAMA, ayrım gözetmeksizin ateş açılması ve sağlık tesisleri ve sivil evlere zarar verilmesi konusundaki derin endişelerini dile getirmişti. Söz konusu tahliye çağrısı ise UNAMA’nın açıklamaları ardından geldi.

Şehirdeki Radyo Sukon Genel Müdürü Sefatullah dün AFP’ye şu verdiği demeçte “Çatışmalar bu sabah yoğunlaştı. Amerikan B-52 bombardıman uçakları ve Afgan Hava Kuvvetleri, Taliban mevzilerini bombaladı” ifadelerini kullandı.

Şehrin hapishanesinin, polisin ve istihbarat servislerinin bulunduğu bir bina yakınında devam eden çatışmalara dikkat çeken Sefatullah, radyo istasyonunun yayını iki gün önce durdurduğunu, zira Taliban’ın radyo binasını kontrol altına aldığını vurguladı.

Afgan yetkililerin bildirdiğine göre şehirdeki 11 radyo istasyonu ve 4 televizyon kanalının kontrolünü ele geçiren Taliban tarafından kuşatılan Leşkergah şehri, günlerdir şiddetli çatışmalara sahne oluyor. Enformasyon ve Kültür Bakanlığı “Teröristler medyanın gerçekleri yayınlamasını, çektirdikleri zulmü ifşa etmesini istemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Taliban, Afganistan’daki 20 yıllık savaşın ardından ABD ordusunun geri çekilmesinin son aşamanın başlamasıyla ülkenin büyük bir bölümünde operasyonlar başlatmıştı. Cuma günü ülkenin batısındaki Herat’ta BM’ye ait bir yerleşkeye düzenlenen saldırıda bir polis memuru yaşamını yitirmişti.  

Geçtiğimiz haziran ayı başından bu yana ülke genelindeki çatışmaların yaklaşık 80 bin çocuğu yerinden ettiğini bildiren Save the Children vakfı, çatışmalarda çok sayıda okul ve sağlık tesisinin zarar gördüğünü bildirdi. BM, istatistikleri kaydetmeye başladığı 2009'dan bu yana en fazla sayıda sivil zayiatın kaydedileceği beklentisinde. Vakıf, bu yılın ilk yarısında bin 659 sivilin öldürüldüğünü, 3 bin 254 kişinin de yaralandığını, geçen yılın ilk yarısına göre bu yönde yüzde 47'lik bir artış kaydedildiğini dile getirdi. Ölümlerin yarısının Taliban saldırısının ilk iki ayında meydana geldiğini belirten vakıf, sonucun ‘korkunç’ olduğunu, yılın ilk yarısında tespit edilen sivil kayıpların yaklaşık yarısının kadın ve çocuklardan oluştuğunu vurguladı.

ABD Savunma Bakanlığı pazartesi günü ABD Hava Kuvvetleri'nin Taliban’ın ilerleyişini durdurmak amacıyla Leşkergah’ta operasyon düzenlediğini duyurdu. ABD hava saldırılarının son günlerde ülke genelinde yoğunlaştığı kaydedildi.

Ülkedeki geniş kırsal alanların Taliban'ın eline geçmesi ardından Leşkergah kontrolünün kaybedilmesi, başlıca şehirleri ve büyük eyaletlerin başkentlerini savunmayı taahhüt eden Afgan hükümeti için stratejik ve manevi yönde ciddi bir darbe teşkil edecek.

Taliban'ın ilerleyişine çok fazla direnemeyen Afgan güçleri artık sadece belli başlı ana eksenleri ve bazıları şu an kuşatma altındaki başkentleri kontrol altında tutuyor. Herat'tan yetkililerin bildirdiğine göre hükümet güçleri erzak sağlamak için hayati bir arter olan havaalanı da dahil olmak üzere şehrin çeşitli bölgelerinden isyancıları püskürtebildi. Hükümet güçlerinin isyancıların düzenlediği bir saldırıyı geri püskürtmeyi başarması ardından yüzlerce kişi evlerinin çatılarından tekbirler getirdiler.

Herat Valiliği Sözcüsü Ceylani Farhad, AFP'ye verdiği demeçte, Afgan güvenlik güçleri ve direniş kuvvetlerinin şehrin batısında büyük bir operasyon başlattığını bildirdi. Bir diğer yetkili ise ABD'nin gece Herat'ta hava saldırısı düzenlediğini doğruladı.

Pazartesi günü ABD ve İngiltere, Taliban'ı Pakistan sınırındaki Spin Boldak kasabasında savaş suçu teşkil edebilecek intikam cinayetlerinde onlarca sivili öldürmekle suçladı. Bu yöndeki açıklama, Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu'nun isyancıların kasabada intikam cinayetleri işledikleri, en az 40 kişiyi öldürdükleri yönündeki açıklamasının ardından geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçtiğimiz çarşamba günü yaptığı açıklamada, Taliban hareketini ‘güç kullanarak iktidarı ele geçirmeye, kendi halkına karşı vahşet işlemeye’ karşı uyararak bu durumun Afganistan'ı terkedilmiş bir devlet haline getireceğini vurguladı.
Kaynak : Şarkul Awsat
1000
icon
Eyman 14 Ağustos 2021 22:41

Ey kafirler, hainler ve kukla hükümetin mensupları! Öleceksiniz ve cehenneme gideceksiniz!

0 0 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL