Taliban’ın Adalet Sistemi: Bu Hareket Kendi Halkından Doğdu

AFGANİSTAN 3 Temmuz 2018 11:50
Videoyu Aç Taliban’ın Adalet Sistemi: Bu Hareket Kendi Halkından Doğdu

Sadece İslam Emirliği’nin kontrolü altındaki bölgelerde güvenli ve adil bir İslami yönetim sağladığını iddia eden bizler değil, aynı zamanda bir dizi Batı medya kuruluşu ve araştırma grubu da aynı sonuca varmış ve kapsamlı araştırmalardan sonra bu gerçeği yayınlamaktadır.

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi kendilerine yöneltilen eleştirilere karşı açıklamada bulundu;

Muhalefet ve medya son yirmi yıldır, İslami Emirliğinin, eğitime karşı düşman olan, temel insan haklarına saygı duymayan, iyi yönetim kapasitesine sahip olmayan, Temel olarak bir ülkenin idari ve siyasi yönetimi için sorumluluk almaya uygun olmayan ve adalet sağlayamayan, isyankar bir grup olduğunun propagandasını yapıyor.

Ancak, tüm baskılara, savaşlara, uluslararası yaptırımlara ve çok sayıda engellere rağmen yönetimi sırasında etkili bir hükumet olduğunu kanıtlayan İslam Emirliği, yine bir hükumetin tüm ilkelerine uygun bir İslami sistem sağlama yeteneğini sergiledi. Ülkenin % 70’ini şu anda kontrol ediyor.

Sadece İslam Emirliği’nin kontrolü altındaki bölgelerde güvenli ve adil bir İslami yönetim sağladığını iddia eden bizler değil, aynı zamanda bir dizi Batı medya kuruluşu ve araştırma grubu da aynı sonuca varmış ve kapsamlı araştırmalardan sonra bu gerçeği yayınlamaktadır.

21 Haziran 2018’de, Amerikanın ünlü gazetesi ‘Washington Post’ Taliban, sağlık, eğitim, adalet ve finans yönünden  sofistike bir hükumet inşa ettiğini belirten bir rapor yayınladı.

Söz konusu rapor, Taliban’ın ilişkilerinde dikkatli olduğunu ve insanlara hizmet etmeyle daha çok ilgilendiğini ekliyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinde kalkınma projelerini analiz eden batılı araştırma kuruluşu ‘Overseas Development Institute’, idari yapı ve özellikle de Taliban’ın Adalet sistemi hakkında iki hafta önce bir makale yayınladı.

160 kişi ile yapılan görüşmelere dayanarak hazırlanan rapor, İslam Emirliği’nin kontrolü altındaki alanlarda eğitim, sağlık ve diğer kalkınma hizmetlerini başarılı olarak açıkladı.

Bu ve benzeri diğer raporlar, düşman propagandasının aksine İslami Emirliğinin, diğer ülke vatandaşlarının refahı, gelişimi ve başarısı için kararlı bir hareket olduğu ve tutarlı bir hükumet sistemi olarak faaliyet gösterdiğini kanıtlamaktadır.

Bu hareket kendi halkından doğdu, ulusla derin kökleri vardır, acılarını ve arzularını herkesten daha iyi anlar.

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar ve uluslar arası topluluğun halkı İslami Emirliğini, halk desteğine sahip olmayan isyankar bir grup olarak görmemeli.

İslam Emirliği, sözde yeraltı savaş grubu değil, Afgan kitlelerinin eşi görülmemiş desteğine sahip olan ve bölgesel siyasi ağırlık ve güvenilirlik taşıyan tam bir yönetim organıdır.

Amerika ve bu savaşa katılanlar kendilerini daha fazla kandırmaktan ve ulusal ayaklanmamızı (Cihad) savaşı uzatmak için kendilerine bir bahane bulmaya devam etmek için terörizm olarak etiketlemekten çekinmelidirler.

Kaynak : Asyanınsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X