Taliban'ın ele geçirdiği 'Black Hawk'tan ilk görüntü

AFGANİSTAN 26 Ağustos 2021 19:44
Videoyu Aç Taliban'ın ele geçirdiği 'Black Hawk'tan ilk görüntü

ABD'nin 'en büyük korkusu' gerçek oldu! Kara Şahin'ler Taliban'ın elinde.. ABD’nin eğittiği ve teçhizat sağladığı Afgan güvenlik güçlerinin çekilmesiyle Taliban milyarlarca dolar değerindeki Amerikan askeri teçhizatının sahibi oldu. Bölgeden gelen son görüntülerde ise Taliban güçlerinin elinde son teknoloji helikopterlerin olduğu kanıtlandı.


Dünya, günlerdir Afganistan ile yatıp Afganistan ile kalkıyor...

Zira 20 yıllık eğitim 83 milyar dolarlık harcamaya rağmen, Afgan güçleri başkent Kabil'i tek bir kurşun atmadan Taliban'a bıraktı.

Kabil'deki tahliye faaliyetleri sürerken, ABD’nin eğittiği ve teçhizat sağladığı Afgan güvenlik güçlerinin çekilmesiyle Taliban’ın milyarlarca dolar değerindeki Amerikan askeri teçhizatını ele geçirdiği tahmin ediliyordu.

Günlerdir ABD medyasının gündeminde olan bu şüphe gerçek oldu. Hatta ABD kamuoyunun en büyük korkusu olan Kara Şahin helikopterlerinin akıbeti sonunda netlik kazandı.

Sosyal medyada paylaşılan bir dakikalık video, ABD yapımı UH-60 Black Hawk'ın (Kara Şahin) Taliban tarafından bir pistte kullanılmaya hazırlandığı görülüyor.

Uzmanlar, gelişmiş hava araçlarının eğitim olmadan kullanılmasının mümkün olmadığını belirtirken, Taliban’ın Amerikan teçhizatını ele geçirmesinin önemli bir başarı olduğuna dikkati çekiyor.

Öte yandan Taliban’ın eline geçen küçük silahlar daha büyük endişe doğuruyor. ABD, geçen 20 yıl içinde Afgan güvenlik güçlerinin eğitim ve teçhizatına 83 milyar dolar harcadı.

Taliban günlerdir, ABD silahları ve zırhlıları ile propaganda videoları yayınlayıp adeta gövde gösterisi yapıyordu.

Ancak helikopterlerin akıbetine dair bölgeden bir görüntü gelmemişti. Bu son görüntü ile Taliban Afganistan İslam Emirliğinin elinde son teknoloji helikopterlerin olduğu kanıtlandı.

TALİBAN'IN ELİNDE HANGİ ABD SİLAHLARI VAR?

Ülke basınında yer alan haberlere göre, 4 yıl önce ABD, Afgan kuvvetlerine 208 uçak ve 4,700 Humvee de dahil olmak üzere 75.000 araç verdi, bunların çoğu şu anda Taliban'ın elinde.

Taliban’ın eline geçen teçhizat arasında Black Hawk helikopterleri ve A-29 Super Tucano saldırı uçağı bulunuyor.

Afgan güçlerinin geçen hafta sonu Kabil’den kaçmak için kullandığı en az 46 hava aracının Özbekistan’da olduğu bildirildi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL