Taliban'ın Yeni Hükümeti Açıklaması Bekleniyor

AFGANİSTAN 2 Eylül 2021 02:44
Videoyu Aç Taliban'ın Yeni Hükümeti Açıklaması Bekleniyor

Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban Hareketi, istişarelerinin sona erdiğini ve yakında hükumeti ilan edeceklerini açıkladı.

Taliban, yeni hükümetin kurulması için yapılan görüşmelerin sona erdiğini ve yakında bir açıklama yapacaklarını söyledi.
 
Taliban'ın kültür komisyonu üyesi Anamullah Samangani, Taliban lideri Molla Heybetullah Ahundzada'nin yeni hükümetin lideri olacağını söyledi.
 
Samangani “Yeni hükümetle ilgili istişareler neredeyse tamamlandı ve kabine konusunda da gerekli görüşmeler yapıldı. İlan edeceğimiz İslami hükümet halka örnek olacaktır. Hükümette Müminlerin Emiri (Ahunzade)'nin varlığından şüphe yoktur. O hükümetin lideri olacak ve buna şüphe yok” dedi.
 
Samangani  ayrıca “Yeni sistemin adı ne cumhuriyet ne de emirlik olmalıdır. İslami bir hükümet gibi bir şey olmalı. Heybetullah hükümetin başında olmalı, cumhurbaşkanı olmayacak. Afganistan'ın lideri olacak. Siyasi analist Mohammad Hasan Haqyar, onun altında bir başbakan veya onun gözetimi altında çalışacak bir cumhurbaşkanı olacak” dedi.
 
Öte yandan Taliban’ın il ve ilçelere valiler, polis şefleri ve polis komutanları atadığı bildirildi.
 
İslam Emirliği her ilde aktif. Her ilde göreve başlayan bir vali vardır.
 
Taliban üyesi Abdul Hanan Hakkani, "Her ilçe için bir kaymakam ve her ilde halk için çalışan bir polis şefi var" dedi.
 
Taliban, yeni hükümetin kurulmasıyla ilgili istişarelerin tamamlandığını söylese de, sistemin adı, ulusal bayrağı veya milli marşı üzerinde kamuoyu tartışmaları yapılmadığı ifade edildi.
 
Kaynak : islam medya
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL