TALİBAN'IN YENİ SAVAŞ ALANI: SOSYAL MEDYA

AFGANİSTAN 23 Ağustos 2021 15:55
Videoyu Aç TALİBAN'IN YENİ SAVAŞ ALANI: SOSYAL MEDYA

20 yıllık bir direnişin sonucunda ABD'yi topraklarından kovan Taliban hareketinin başarıya ulaşmasının birçok sebebi var. O sebeplerden birisi de tüm dünyayı etkisi altına alan SOSYAL MEDYA.

 İSLAM MEDYA | ÖZEL HABER - 

Taliban döneminde hareket liderleri internete karşı gerek altyapı olmaması gerekse olumsuz sonuçlar doğurmasından dolayı mesafeli duruyorlardı. Ama ABD işgali ile başlayan süreçte operasyonların videolarının çekilip dünyaya servis edilmesinin ardından medya alanının ne kadar etkili olduğunu fark eden Taliban yöneticileri sosyal medyayı yeni bir savaş alanı olarak kullanmaya başladı.

Amerikalı uzmanlar yaptıkları araştırmalarda "1 Taliban savaşçısının öldürülmesinin ardından halktan 10 tanesi geliyor" sonucuna vardıklarını vurguluyor.

Taliban 2001 yılında yönetimden düşmesinin ardından medya alanında yaptığı çalışmalarla askeri altyapısını tekrar oluşturmaya başladı. Amerika'ya karşı yapılan operasyonların görüntülerini kullanarak çok fazla savaşçıya ulaşan Taliban mensupları bir çok paltformda çalışmalarına devam ediyor.

Taliban sözcüsü Kari Muhammed Yusuf Ahmedi, verdiği bir demeçte, "Sahadaki gerçekler göz önüne alındığında, sosyal medya yabancı ve yerel gazetecilerle kolayca iletişim kurmamızı sağlıyor" dedi.

TALİBAN VE IŞİD ARASINDAKİ FARK

Sabrı ve dayanıklılığıyla tanınan Taliban, sosyal medyayı IŞİD'in beslendiği anlık kazanımlar için değil, iki uzun vadeli hedefe ulaşmak için bir yumuşak güç örneği olarak kullanıyor.

Birincisi, Taliban kendisini devlet olarak görüyor: Bu düşünce ile Afganistan İslam Emirliği adına sosyal medya çalışmaları yapıyor.

İkincisi, Taliban'ın Müslüman ve Batı dünyalarındaki izleyicilere yönelik sınırlı ama hedef kitlesine hitap eden yayınları, ülkedeki askeri maceraları yansıtırken popülerliğinide arttırıyor.
 
1000
icon
Eyman 23 Ağustos 2021 20:41

Keşke o sosyal medya hesaplarına biz de ulaşsak. Etkin olması için daha çok kitleye ulaşması gerekir.

0 0 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL