Taliban'ın yolculara muamelesi gizli kamerada

AFGANİSTAN 11 Kasım 2015 23:48
Videoyu Aç Taliban'ın yolculara muamelesi gizli kamerada

Mezar-ı Şerif'ten Kabil'e gitmekte olan bir otobüsü durduran Afganistan İslam Emirliği (Taliban) savaşçılarının yolcularla girdiği oldukça ilginç diyaloglar gizli kamera ile kaydedildi.

Afganistan'da yolculuk yapmakta olan bir kadının bulunduğu otobüs, Afganistan İslam Emirliği (Taliban) tarafından bir kontrol noktasında durduruldu. Kadın, otobüse giren Taliban savaşçısı ile yaşanan diyalogları gizlice video kameraya çekti. 

Mezar-ı Şerif kentinden sabah 6'da yola çıkan otobüs Kabil'e gitmekteydi. Kadının babası, yolun güvenli olmadığı konusunda kendisini uyarmıştı. Nitekim otobüs saat 10:30'da Taliban'ın bir kontrol noktasında durduruldu. Bayan Sadat, tam o sırada kamerası ile görüntü almaya başladı. 

Görüntülerde Taliban savaşçısı uzun bir selamlama seramonisi ile otobüse giriş yapıyor ve yolcuların halini, hatrını soruyor. Ve devamında nereli olduklarını öğrenmeye çalışıyor. Yolcular Mezar-ı Şerif'ten geldiklerini söylüyorlar. 

Bir yolcu Taliban savaşçısına "Peştun milletinden misin?" diye soruyor. 

Savaşçı, "Ne fark eder. Peştun, Fars, Özbek ve Türkmen yok. Sadece bir yurttaşım" cevabını veriyor. 

Bunun üzerine kamera ile gizli çekim yapmakta olan kadın, "Biz bir aileyiz, bütün Afganlar" diyor. 

Taliban savaşçısı yolculara, "Ordudan mısınız ya da militan mısız?" sorusunu yöneltiyor. Yolcular, "Siviliz" diyor ve "Bazılarımızın tedaviye ihtiyacı var" diyerek yolculuk gerekçelerini açıklıyorlar. 

Sonrasında savaşçı, "Eğer hükümete çalışıyorsanız lütfen istifa edin. Taliban sizin güvenliğinizi sağlar. Eğer işinizden ayrılırsanız size dokunulmaz" diyor ve iyi bir yolculuk yapmaları temennisiyle aracı terketmeye yelteniyor. Son bir söz söylemek için geri dönen savaşçı, "Bazıları Taliban'ın yamyam olduğunu söylüyor. Ben bir Talib'im ve yamyam değilim. Fdiyerek içeren bir sitemde bulunuyor. Yolculardan biri, "Üzülme, seninle aynı fikirdeyiz" diyerek cevap veriyor.

Kaynak : İnca News
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X