Taliban Kabil’e teslim ol çağrısı yaptı

AFGANİSTAN 14 Temmuz 2021 19:05
Videoyu Aç Taliban Kabil’e teslim ol çağrısı yaptı

Taliban Afganistan’ın başkenti Kabil’e ilerlerken İran üzerinden Türkiye’ye Afgan mülteci akını devam ediyor

Taliban hareketi Salı günü Afganistan’ın başkenti Kabil’de yaşayan sivilleri, şehir savaşlarından kaçınmak için teslim olmaya çağırdı. AFP’nin aktardığına göre üst düzey Taliban yetkilisi Emir Han Muttaki, Twitter'da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Savaşların dağlardan ve bozkırlardan şehirlerin kapılarına taşınmasıyla birlikte mücahitler artık şehirlerin içinde savaşmak istemiyorlar. Vatandaşlarımızın ve alimlerimizin şehirlerin zarar görmemesi için mantıklı bir anlaşmaya varmak amacıyla tüm kanalları kullanarak Taliban ile temasa geçmeleri daha hayırlıdır.”

Eski Taliban rejiminde (1996-2001) Bilgi ve Kültür Bakanı olan Emir Han Muttaki, halihazırda Davet ve Rehberlik Komitesi’ni yönetiyor. Askeri personel, polis memurları, hükümet yetkilileri, kamu sektörü çalışanları veya sade vatandaşlar, Taliban’a katılmak veya teslim olmak isterlerse Davet ve Rehberlik Komitesi’ne başvuruyorlar.

Taliban, Afganistan'ın çeşitli bölgelerinde saha ilerlemesini sürdürürken Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD güçlerinin Afgan güçlerine yardım etmek için Taliban’a karşı hava saldırıları düzenlediğini açıkladı. Hareketin tüm ülkeyi kontrol etmesinin kaçınılmaz olmadığını söyleyen Pentagon Sözcüsü, “ABD güçlerinin komutasını önceki gün devralan ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Kenneth McKenzie, çekilme süreci tamamlanana kadar Afganistan'da Taliban'a karşı hava saldırısı düzenleme yetkisine sahip. Kirby, ABD'nin geri çekilmesinin yaklaşık yüzde 90'ı tamamlanmış olmasına rağmen, Afgan güçlerine yardım etmek için Taliban savaşçılarına yönelik bazı hava saldırılarının yapıldığını zaten ifade etti. General McKenzie'nin Afganistan'daki görevi bitmedi, ancak değişti ve 4 konuya odaklanacak: ABD diplomatik misyonunu korumak, Kabil Havalimanı'nı korumak için güvenlik önlemlerini desteklemek, Afgan güçlerine tavsiye ve yardım sağlamak ve terörle mücadele operasyonlarını yürütmek. Taliban'ın açıkça iktidarı kazanma arzusu var, ancak Afganistan'ı tam olarak kontrol etmeleri kaçınılmaz değil. ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin ardından özellikle Ortadoğu'daki üslerinden ve bölgedeki uçak gemilerinden teröre karşı sınır ötesi operasyonlar gerçekleştirmesini sağlayan yetenekleri var.”

Kabil Havalimanı'ndaki son güvenlik düzenlemelerinin henüz net olmadığını belirten Kirby, Türkiye ile misyonun genel çerçevesi konusunda ilk anlaşmaya varılmasına rağmen, bazı gereksinimler konusunda görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise Afganistan'da güvenlik işbirliği konusunda Ankara ile görüşmelerin devam etmekte olduğunu belirtti ancak özellikle Kabil Havalimanı'nın güvenliği olmak üzere mutabık kalınan konular hakkında ayrıntı vermedi.

 

Türkiye’ye kaçış sürüyor

Şu anda Afganistan'da şiddetten kaçan, özellikle eğitimli insanların, işverenlerin, burs arayanların veya Türkiye ve İran dahil yatırımlarını komşu ülkelere aktaranların sayısı arttı. Türkiye kamuoyunda her gün İran'dan sınırı geçerek Türkiye’ye gelen binden fazla Afgan olduğu haberleri yayınlanırken uzmanlar, ülkelerinden kaçan Afganların birçoğunun İran'a ve oradan da Türkiye'ye doğru yola çıktığını belirtiyor. Afganistan'daki güvenlik durumu kötüleşti, çünkü Taliban hareketi ülkenin dörtte birinden fazlasını ele geçirdi ve militanlar birçok eyalet başkentine giriş yaptı. Birkaç ildeki yerel milislerin güvenlik güçlerine Taliban’la yüzleşmelerinde yardım etmeye başladığı belirtiliyor.

Pek çok gözlemci ülkenin yeni bir iç savaşa doğru sürüklenmesinden endişe ediyor. Buna rağmen, üst düzey bir Taliban lideri, hareketin şehirlerin içinde savaşmak istemediğini ve şehirlere zarar vermemek için mantıklı bir anlaşmaya varmayı tercih ettiğini vurguladı. Üst düzey Taliban yetkilisi Emir Han Muttaki, Twitter'da yaptığı açıklamada, "Artık savaşlar dağlardan ve çöllerden şehirlerin kapılarına taşındı; mücahitler şehirlerin içinde savaşmak istemiyor. Şehirlerimize zarar gelmesini önleyecek makul bir anlaşmaya varmak için mümkün olan her yolu kullanmak daha iyidir” dedi.

Kaynak : Şarkul Awsat
1000
icon
merhaba 15 Temmuz 2021 13:39

merhaba Taliban , yeni ismi ile afganistan islam emirligi nato emrinde afganistanı isgal eden 100 den fazla ulkeye karsı mucadele veren musluman, ornek bir topluluktur.islamın yukselen yıldızıdır.cia,mossad ve suud yonetimi taliban gibi yapıların dunyada cogalmasını engellemek icin isidi icat ettiler.proje orgut isidi,sahte tarikatlari icat ederek mucadeleyi kendi kontrollerine alıp bitirmek istiyorlar. diktator trump bile talibanla ateskes yapmak zorunda kaldı.global kapitalizm ve emperyalizme karsı mucadele eden taliban,hamas vb. toplulukları desteklemek islami ve insani bir gorevdir.

1 4 Cevap Yaz
Sadece Abdullah

Kardeşim soylediklerine katilıyorum HAMAS hariç ...

0 2
Yahya Erzurum

Söylediklerin güzel ama hamas hariç, ŞİA ile dost olan haması daha çok araştırmak lazım. Acaba hamasın menheci, yolu ne kadar selefi salihin. Hayırlı geceler

0 0
Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL