Taliban kız öğrencileri engellemiyor

AFGANİSTAN 16 Ekim 2021 12:00
Videoyu Aç Taliban kız öğrencileri engellemiyor

Taliban’ın Afganistan’da kız çocuklarını okula göndermediği ve eğitimden yoksun bıraktığı söylentileri de asılsız çıktı.

Ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif’teki bir liseden gelen haber, kız çocuklarına yönelik hiçbir eğitim engelinin olmadığını gözler önüne serdi. Mezar-ı Şerif’in dışında kalan şehirlerde eğitimin sürdürülmesine yönelik uygun okul olmadığından, kız çocuklarının 6. sınıftan sonraki eğitimleri henüz başlatılamamıştı.

Taliban’ın yönetimi yeniden ele geçirdiği Afganistan’da kız çocuklarının okula gönderilmediği söylentileri kara propaganda çıktı. Ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinden medyaya yansıyan görüntüler Taliban karşıtı bir yalanı daha çürüttü. İslami kural ve kaideler gereği haremlik-selamlık kültürüne büyük önem veren Taliban, kızlarla erkeklerin ayrı binalarda eğitim görmelerini istiyor. Fakat işgalden yeni çıkan ülkede bu şartları sağlayan okullar yok denecek kadar az. Taliban’ın karma eğitime karşı olması sebebiyle Afganistan Eğitim Bakanlığı ülke genelinde yeni kız okulları yapmak için seferberlik başlattı. 16 binden fazla okul bulunan Afganistan’da toplam 9 milyon öğrenci bulunurken bunların yüzde kırkını kız öğrenciler oluşturuyor. Taliban makamlarından edindiğimiz bilgilere göre, Amerikan-Haçlı ittifakının yıktığı okul binaları yeniden inşa edilince Mezar-ı Şerif dışında kalan yerlerde de kız ve erkek öğrencilerin eğitimlerine devam edeceği öğrenildi.

 
MEZAR-I ŞERİF’TE KIZ ÖĞRENCİLER EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR

Afganistan’ın kuzeyinde bulunan Mezar-ı Şerif şehrinde kız ve erkek öğrenciler ayrı binalarda eğitimlerini sürdürüyor. Taliban yönetiminin Mezar-ı Şerif Eğitim Amiri Muhammed Naim Belhi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Taliban olarak Mezar-ı Şerif’te yönetimi devralmamızdan bir gün sonra eğitimi yeniden başlattık. Bu vilayetimizde bugüne dek eğitim alanında hiçbir sorun oluşmadı.  Bütün kız ve erkek tüm öğrencilerimiz eğitimlerine devam ediyor. Kız ve erkek öğrencilerin ayrı binalarda eğitim görebilmesi önemli. Diğer vilayetlerdeki kız öğrencilerin, bina yetersizliği nedeniyle lise düzeyinde eğitimleri henüz başlamadı. Mezar-ı Şerif’te ise erkek ve kız öğrencilerin ayrı binaları olduğundan bu sorun hiç yaşanmadı. Mezar-ı Şerif’te 250 bin öğrenci eğitim alıyor ve bunların yüzde 80’ini kız öğrenciler oluşturuyor. Okullarda bina sorununun çözülmesiyle diğer vilayetlerde de eğitimin başlamasını bekliyoruz, bu konuda eğitim bakanlığımız da çalışmalarını sürdürüyor” dedi.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL