Taliban liderinin şehadeti sonrası ABD'den Pakistan'a dev yardım

AFGANİSTAN 25 Mayıs 2016 12:36
Videoyu Aç Taliban liderinin şehadeti sonrası ABD'den Pakistan'a dev yardım

ABD, kendi güvenliği için önemli gördüğü Pakistan'a 800 milyon dolar ek askeri yardım yapacağını açıkladı. Yardım kararının, Taliban liderininin ABD İHA'larınca şehadeti sonrasında gelmesi dikkat çekti

ABD, Pakistana 800 milyon dolarlık yeni askeri yardım yapacağını açıkladı. ABD Senatosunun silahlı kuvvetler komitesi Pakistan'a terörle mücadelesi nedeniyle 800 milyon dolarlık yardım yapılmasını onayladı. Taliban lideri Mansur'un şehadetinin hemen ardından bu yardımın onaylanması ise dikkat çekici.

Taliban liderinin şehadetine Pakistan'da sert tepkiler gelmişti. Bazı kaynaklar, bu tepkilerin göstermelik olduğunu ileri sürerken, bazı analistler ise askeri yardımın bu tepkileri dindirmeye yönelik olduğu görüşünü savunuyor.

Komite'nin Başkanı Senatör John McCain, Pakistan'a 800 milyon dolarlık yardım ile ilgili önerinin detaylarını anlattı.

Açıklamada Pakistan Koalisyon Destek Fonu (CSF) tarafından 2013 yılından bu yana, Pakistan'a 3 milyon 100 milyon dolar toplam yardım yapıldığı belirtildi.

Washington'un kendi ulusal güvenlik çıkarları için önemli gördüğü Pakistan'ın kendi güvenlik ve istikrarı için yeni fon sağlanmasına karar verdi. Öneriyi göz önünde bulunduran komite "Pakistan ABD'nin uzun zamandır stratejik ortağı olmuştur" denildi. İki ülke arasında "güçlü ve kalıcı" ilişkiyi sürdürme arzusu dile getirildi.

Kaynak : Dünya Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X