Taliban Mart Ayı Genel Raporu Yayınladı

ÖZEL HABER 13 Nisan 2018 11:14
Videoyu Aç Taliban Mart Ayı Genel Raporu Yayınladı

Taliban Mart ayı sivil kayıp ve askeri operasyonlarla alakalı genel raporu yayınladı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Yabancı işgal güçlerinin kayıpları ve zayiatları:

İslam Emirliği'nin kahraman Mücahidleri tarafından Mart ayında vahşi yabancı işgalcilere karşı bir çok titiz ve ölümcül saldırı gerçekleştirilmiş, bunların içinde ciddi zayiat ve kayıplar yaşanmıştır.

3 Mart Cumartesi günü, yabancı işgal güçlerinin bir konvoyu Kabil'deki dokuzuncu güvenlik çemberinde saldırıya uğradı ve birkaç yabancı asker öldü ve yaralandı.

17 Mart Cumartesi günü, Kabil'deki yabancı işgalcilere karşı bir kaç ölümcül saldırı gerçekleştirildi ve bunların birçoğu öldürüldü ve yaralandı.

Bu saldırılar aldatıcı düşman tarafından onaylanmış olsa da, onlar tarafından uğranılan kayıp ve zayiatı kabul etmediler. Böylelikle Afganistan'da öldürülen toplam yabancı asker sayısı değişmemiş, yani aynı 3548 zayiat kalmıştır.

Paralı askerlerin kayıpları ve zayiatları:

Raporlar, yakın geçmişte paralı kuvvetlerin saflarında kayıp ve zayiat miktarının önemli ölçüde arttığını gösteriyor.
Mücahidlerin ülke genelindeki yaygın operasyonları nedeniyle kesin rakamlar mevcut olmasa da, ortalama olarak, çeşitli Mücahidlerin saldırılarında günde ondan fazla paralı kuvveti öldürüldü.

7 Mart Çarşamba günü, Nangarhar vilayeti için “Hac ve Kamu Vakıfları” müdürü bazı bilinmeyen adamlar tarafından öldürüldü. Mücahidler hakkında kötü konuşurdu ve yabancı işgal güçlerini tercih ederdi.

28 Mart Çarşamba günü, Nangarhar vilayetinin ‘Shiva’ semtindeki güvenlik komutanı Mücahidler tarafından öldürüldü.

30 Mart Cuma günü, Kunar kukla meclisinin taşra üyesi bu ilin 'Wata-Pur' ilçesinde öldürüldü.

Sivil halkın kaybı ve işkence:

Sivil halkın işkencesi ve katliamı, zayiat ve kayıpları önemli ölçüde artmıştır. Hem vahşi yabancı işgal güçleri hem de paralı askerleri, ülkemizdeki ezilen mazlum insanlara acımasızca zarar vermeye dikkat çekti. Bu konudaki tüm detaylar, Afganistan İslam Emirliği'nin resmi web sitesi olan Alemarah'da düzenli olarak yayınlanan 'Sivil kayıplar ve kayıplar' raporlarında okunabilir. Aşağıdaki satırlarda, bu olayların bazıları bir yığın dışında bir avuç olarak detaylandırılmıştır:

4 Mart Pazar günü, Bir ve aynı ailenin dört üyesi, Khost ilinin ‘Nadar-Şah-Kot’ ilçesinde bulunan yardakçı paralı güçler tarafından acımasızca şehit edildi.

Bu arada medya, Ghazni iliindeki sivil halkın yaygın gösterileri hakkında haberler yayınladı.Bu gösteriler, birkaç gün boyunca devam eden yerel sınırsız Arbaki (rejim yanlısı aşiret militanları)  milislerinin zulümlerine ve vahşiliğine karşı protesto amacıyla başlatıldı.Taleplerini yerine getirmek ve yaralarını iyileştirmek yerine, taşra teşkilatı yetkilileri, yerel paralı askerlerin göstericileri zorla dağıtmasını emretti, ki burada birkaç sivil insan öldürüldü ve yaralandı.

4 Mart Pazar günü, her zaman vahşi yabancı işgal güçlerinin propagandasını yapan Radyo Özgürlüğü, Kunduz ilindeki yabancı işgalci efendilerinin desteklediği paralı askerlerin askeri operasyonlarının tüm kurbanlarının masum sivil halk olduğunu bildirerek itiraf etti.

8 Mart Perşembe günü basında çıkan haberlere göre üç sağlık kliniği, yabancı vahşi işgalciler tarafından Paktika ilinde paralı askerlerle işbirliği içinde imha edildi.

17 Mart Cumartesi günü, Nangarhar iliinin 'Chaprihar' ilçesinde masum sivil halk gelişigüzel vahşi yabancı işgalciler tarafından hedef alındı. Bu acımasız saldırıda en az dokuz köylü şehit oldu.

29 Mart Perşembe günü, bir medresede mezuniyet töreni, Farah ilindeki vahşi yabancı işgal güçleri tarafından vahşice saldırıya uğradı ve burada birçok öğretmen ve öğrenci şehit edildi ve yaralandı.

30 Mart Cuma günü, basında çıkan haberlerde, yaklaşık otuz beş sivil evin "Maidan-Wardak" ve "Badakhshan" illerindeki paralı askerler tarafından yıkıldığı bildirildi. Ayrıca, ‘Takhar’ ilinde çeşitli konut ve ticaret alanlarını imha etme raporları da alındı.

Mücahitlerin Mansuri Operasyonları :         

1 Mart Perşembe günü, İslam Emirliği'nin kahraman Mücahitleri ile Takhar ilinin Darqad ilçesindeki cahil rejiminin paralı komando kuvvetleri arasında şiddetli çatışmalar patlak verdi ve 13 komando öldü ve 15 kişi yaralandı. Sonunda düşman, savaş alanından topukladı.

3 Mart Cumartesi günü, Kabil'in kalbinde dokuzuncu güvenlik bölgesinde, vahşi yabancı işgalcilerin bir konvoyu Mücahidlerin titiz bir saldırısı neticesinde birkaç yabancı askerin öldürüldüğü ve yaralandığı bildirildi.

4 Mart Pazar günü, Nuristan ilinin ‘Doaab’ ilçesindeki paralı askerlere yönelik geniş çaplı operasyonlardan sonra, Mücahidler tarafından beş köy kurtarıldı ve kontrol edildi.

7 Mart Çarşamba günü, merkezi güvenlik karargahı ve Kandahar ilinin ‘Boldak’ ilçesindeki ana yol üzerindeki bir kontrol noktası, Mücahidler tarafından büyük bir saldırıya uğradı. Birkaç düşman kuvvetinin öldürüldüğü ve yaralandığı bildirildi.

9 Mart Cuma günü, Takhar ilinin ‘Khawaja Ghaar’ ilçesinde paralı askerlerin bir ana merkezi ve on iki askeri üssü, şiddetli bir saldırı sonrasında Mücahidler tarafından ele geçirildi.

10 Mart Cumartesi günü, Farah ilinin il meclisi, bu ilde kanlı savaşta otuz paralı komandonun öldürdüğünü ve altı polis memurunun yaralandığını doğruladı.

12 Mart Pazartesi günü, Farah ilindeki ‘Anar Dara’ ilçesi Mücahidler tarafından kontrol edildi.

17 Mart Cumartesi günü, Kabil şehrinde İslami Emirliğinin cesur Mücahidleri tarafından vahşi yabancı işgalcilere yönelik bir başka ölümcül saldırı gerçekleştirildi. Bazı yabancı kuvvetler öldürüldü ve yaralandı.

Bunların yanı sıra, Mücahidlerin yabancı işgal güçlerine ve paralı askerlerine karşı yüzlerce diğer büyük ve küçük ataklar gerçekleştirildi.

Yabancı işgal güçlerinin yeniden konuşlanması:

4 Mart Pazar günü, NATO'nun yabancı işgal güçleri Farah ilinde cephelerde yeni güçlerin konuşlandırıldığını bildirdi. Ancak, 19 Mart Pazartesi günü savaş alanımızdan uzak ve uzun süredir devam eden kahraman Mücahidlerin ölümcül darbelerine karşı direnemediler.

6 Mart Salı günü, Kabil Gazetesi'nin haberine göre, "Alekseronkove" adındaki bir siyasi analist, paralı Afgan güçlerinin savaş alanlarında kötü yabancı işgal güçleri tarafından kalkan olarak kullanıldığını belirtti.

8 Mart Perşembe günü, Almanya'nın Afganistan'a ek birlikler göndereceği bildirildi. Raporda, Almanya'nın bu savaşta tutulan ülkedeki askerleri kuvvetlerinin sayısını 1300'e kadar arttırmayı planladığı da belirtildi.

Ve Mart'ın kapanış gününde, Afganistan'da Amerikan işgal güçlerinin yeni bir tugayı dağıtıldı. Bu birliklerin kesin sayısı belli olmasa da, genellikle bir tugay iki bin silahlı askerden oluşuyor.

Amerikan çıkarlarını korumak:

Yakın geçmişte, bazı politikacılar Afganistan'da devam eden savaşın Afganlar arası bir mücadele olduğunu ve yabancı güçlerle hiçbir ilgisi olmadığını savundular. Ancak bu algı, yabancı işgal güçlerinin komutanı General Nicolson tarafından açıkça reddedildi ve ters çevrildi. Cumhurbaşkanı, 1 Mart Perşembe günü yaptığı açıklamada, yabancı birliklerin Afganistan ve bölge içindeki Amerika'nın çıkardığı kötü niyetli çıkarları korumak için burada bulunduğunu duyurdu.

Maden kaynaklarının yağmalanması ve talan edilmesi

Son birkaç yıldır İslami Emirliği ülkemizin dindar ve özverili insanlarını, kötü yabancı işgalcilerin ve paralı askerlerinin sevgili vatanımızın servetini ve maden kaynaklarını acımasızca yağmaladıklarını sürekli olarak uyarıyor.

5 Mart Pazartesi günü, yardakçı kurulumunun bir üyesi olan Senatör Alkozai, Spotnik haber ajansına verdiği röportajda, vahşi yabancı işgal güçleri ve paralı güçlerinin, değerli maden kaynaklarını yağmalamada ve talanda derinden müdahil olduklarını ve işgalcilerin bu suçunu kanıtlarıyla ispatladığını da ekledi.

Sızan Mücahidler:

Son birkaç yıldır, İslami Emirliği Mücahidleri, çok sayıda mücahidin taktik ve sistematik bir şekilde, onlar için oldukça başarılı olduklarını kanıtlayan düşman saflarına sızdı. Bu sızan insanlar Mücahidlerin düşmana karşı operasyonlarını yeniden planlarken yardımcı olan önemli bilgileri sızdırabilir. Dahası, hem yabancı işgalciler hem de onların içlerindeki muhalifler olarak düşmanın baş adamları ve kilit komutanları, bu sızan Mücahidler tarafından kolayca hedef alınabilir. Geçmişte, bu tür ölümcül saldırılarda düşmana ciddi kayıplar ve ağır kayıplar verildi.

5 Mart Pazartesi günü, Farah ilinin kukla valisi, paralı ordunun ve diğer güvenlik güçlerinin çeşitli kademelerinde sızan Mücahidlerin önemli ölçüde artmasıyla ilgili derin endişelerini dile getirdi.

Eğitim Kurumları veya Askeri Kışla

Afganistan İslam Emirliği, özellikle Mücahidlerin kontrol ettiği bölgelerde, ülke çapında eğitim kurumları açmak üzere bir taş üstünde taş bırakmadı. Bu bağlamda, bazı pratik adımlar atılmış ve hatta bazı durumlarda ilgili alanların eğitim departmanları ile anlaşmaya varılmıştır. Ancak tam tersine, düşman sürekli olarak eğitim kurumlarını ülkenin çeşitli yerlerinde askeri kışla olarak kullanarak gereksiz bir avantaj elde ediyor.

25 Mart Pazar günü, Helmand ilindeki yardakçı düzeni eğitim müdürlüğü, bu ildeki birkaç okulun paralı askerler tarafından işgal edildiğini ve bunların Mücahidlere karşı savaşta askeri posta olarak kullanıldığını bildirdi.

Taşkent Toplantısı

26 Mart Pazartesi günü, yirmi iki ülkenin katıldığı Taşkent kentinde bir toplantı düzenlendi. Görünüşe göre bu toplantı, ülkede sözde barış sürecini desteklemek için toplanan toplantılar serisidir. Taşkent toplantısına katılanlar esas olarak Afganistan'daki tüm yabancı ülkeler için müdahale etmeme politikasını benimsemeye yoğunlaştı. Taliban'ın da Kabil'deki işbirlikçi yöneticisinin barış inisiyatifini kabul etmeye davet edilirken, bu topluluğun katılımcılarının çoğunun ülkemizde askeri varlığı var ve ülkemizin tüm iç ve dış meselelerine olağanüstü müdahil olup müdahale ediyorlar.

Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X