The National: Nusra Halkla İlişkileri ve Siyaseti Güçlü

SURİYE 25 Ocak 2016 07:26
Videoyu Aç The National: Nusra Halkla İlişkileri ve Siyaseti Güçlü

Thenational.ae tarafından kaleme alınan makalede Suriye'deki Nusret Cephesinin Küresel Cihad'ın en önemli fikir adamlarından Ebu Mus'ab el Suri'nin fikirlerinden esinlendiğine değinilmiş.

Kalplere ve zihinlere hitab eden Cihatçı bir plan Suriye'de güç kazanmakta.

Cephetun Nusra'nın, -ki resmi El Kaide'nin Suriye'deki koludur- üst düzey şer'i(dini) liderlerinden biri, ilk kez açık bir şekilde örgütlerinin, en önde gelen cihad ideoloğu olmadan önce 1970 ile 1980 yılları arasında Esed rejimi ile mücadele etmiş olan Ebu Mus'ab Es – Suri'nin öğretilerinden etkilendiğini açıkladı. Bu açıklama medyanın pek ilgisini çekmedi ancak Suriye'deki cihadi grupların ideolojik altyapılarını ortaya koyması yönüyle çok önemliydi.

Doktor Sami El Ureydi; -ki Nusret Cephesi lideri Ebu Muhammed El Culani'nin tek basın röportajında örgütün ideolojisini temsil ile memur olarak gösterdiği kişidir- Ebu Musab'dan 19 öğüdü sosyal medya hesaplarından “bunların bazılarını uygulamaya geçirebildik, geri kalanlarını uygulayamadık...” notu ile paylaştı.

Ebu Mus'ab'ın öğretileri, ideolojilerini herhangi bir örgüte bağlılığın üstünde, yani her yönü kuşatan, yeni bir cihatçı neslin “bireyselleşmiş” cihada adanmasını temin edecek olmasından dolayı önemlidir. Bu tarz bir düşünce, cihadi hareketi yönetimsel hatalardan sorumlulukların paylaşılması yöntemiyle koruma neticesinde oluştu. Cihatçılar, tüm önemli kararları alacak seçkin bir liderin ortaya çıkmasını beklemeden, hedeflerine doğru ilerleyeceklerdir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Avrupa'da, Ebu Mus'ab'ın mirası “yanlız kurt” saldırıları ile ilişkilendirilmekte ki bu saldırılar Batı dünyasını ciddi güvenlik zaafları ile karşı karşıya bırakmaktadır. Ancak Müslümanların çoğunlukta oldukları Suriye gibi yerlerde Ebu Mus'ab'ın öğretileri daha farklı işlev kazanmakta. Pratikte, Suriye'deki cihadçılar, politik sonuçları ne olursa olsun, ülkeyi hem ferdi hem de grup planında cihad'ı yaşatan bir yer olarak görmekteler. (Yazarın görüşü!) Öncelikleri, -zaman zaman bazı prensiplerden ödün vermeyi gerektirse bile- yerel halk ile sağlam bağlar oluşturmaktır.

Ebu Mus'ab'ın kalpleri ve zihinleri kazanmaya yönelik ilkelerinden türetilen stratejiler genellikle dört katmandan oluşmakta:

1)Halka hizmet edin

2)Aşırıcı görünmekten sakının

3)Diğer mücadele grupları ve halk ile iyi ilişkiler kurun

4)Rejimle savaşmaya odaklanın

Nusret Cephesi Suriye'nin tüm  kurtarılmış bölgelerinde ideolojisini empoze etmeye çalışmayan ve gündelik ihtiyaçları için rejim ile çalışanları bile görmezden gelen pragmatik bir grup olarak bilinmekte.

Örgüt lideri yaptığı bir açıkmada üyelerine şöyle seslendi:

“Halka karşı sert olmaktan kaçının. İslam'ın esasları ile başlayın ve dinin küçük parçaları hakkında esnek olun.”

Gerçek şu ki Nusret Cephesi'nin bir örgütsel düzeni var, bölgeye hakim ve sorumluluğun dağıtılması ilkesini terketmiş değil. İlk olarak; Suriye iç savaşının özel durumu diğer gruplarla çalışmayı zorunlu kılıyor. İkinci olarak; Ebu Mus'ab küçük gruplara yerel bazda çalışmayı öğütlüyor. Öte yandan Nusra her biri ciddi anlamda özerk olan dört bölümden oluşmakta. Ebu Mus'ab kendisinin “üçüncü kuşak cihadçılar” olarak isimlendirdiği yeni bir neslin yetişmekte olduğu müjdesini veriyor ki bu nesil bugün hepimizin medyadan eylemlerini takip ettiği nesildir. Ebu Mus'ab, ilk ve ikinci kuşaklardan bahsederken, -ki bunlar 1. Afgan cihadı ve Irak cihadında yer alanlardır- cihad hareketine ciddi zararlar veren muazzam hatalar yapmış olduklarını ifade ediyor.

 
Kaynak : İnca News
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X