Trump: Guantanamo açık kalacak

GÜNDEM 31 Ocak 2018 10:10
Videoyu Aç Trump: Guantanamo açık kalacak

ABD Başkanı Donald Trump, uzun süredir tartışılan Guantanamo Körfezindeki tutukevinin açık kalması için başkanlık kararnamesi imzaladığını açıkladı.

ABD Kongresinde yaptığı ilk "Birliğin Durumu" konuşmasında Trump, Guantanamo'daki tutukevi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Trump, "Bugün bir sözümü daha tutuyorum. Bakan (James) Mattis'e askeri alıkoyma politikamızı yeniden gözden geçirme ve Guantanamo Körfezindeki tutukevini açık tutma talimatı veren bir başkanlık kararnamesi imzaladım" ifadelerini kullandı.

TRUMP'IN İMZALADIĞI KARARNAMEDE NE YAZIYOR?

Kararnamede, “Amerika yeni düşman savaşçıları gerektiği zaman Küba'daki hapishanede tutma seçeneğini sürdürmektedir” denildi. Amerika'nın savaşlarda ele geçirdiği kişilerin geleceği hakkındaki kararların değerlendirilmesi, Guantanamo'ya gönderilmeleri de dahil savunma bakanlığının önerilerini gerektiriyor.

WOLOSKY: AMERİKA'YA BÜYÜK ZARAR VERDİ

Beyaz Saray'dan ise “Kararname Amerika'nın ve vatandaşlarının süregelen önemli tehlikelerden korunmasında hayati öneme sahip” denildi.

Obama'nın İçişleri Bakanlığın'da Guantanamo'nun kapatılması konusunda özel elçisi Lee Wolosky, "Yeni bir kararnamenin imzalanmasının çok şey değiştireceğini sanmıyorum ancak sembolik bir sorun olarak çok şeyi değiştirir. Ondan önceki iki başkan Guantanamo'yu kapatmak istiyordu çünkü milli güvenliğimize zarar verdiğini düşünüyorlardı. Amerika'ya büyük zarar veren bir sembolle ilgili tekrar hata işleme eğilimini gösteriyor” dedi.

İŞKENCE UYGULMALARI, HUKUKSUZ GÖZALTILAR

Başkan George W. Bush döneminde 2002'de açılan hapishanenin nüfusu 2003'te 680 kişiyi buldu. 500 kişi Bush görevi bırakmadan çıkarıldı. Obama 197 kişiyi salarken içerisinde aklanna beş kişi de dahil olmak üzere 41 kişiyi içeride bıraktı. Hapishane ise uzun süreli ve hukuksuz gözaltılar, hapis ve işkence uygulamaları nedeniyle uzun süre dünyadan tepki çekti.

Kaynak : Timetürk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL