Trump, Kudüs konusunda devlet liderlerini nasıl oyaladığını anlattı 'Şimdi keyfini çıkarın' dedi

GÜNDEM 25 Temmuz 2018 11:41
Videoyu Aç Trump, Kudüs konusunda devlet liderlerini nasıl oyaladığını anlattı 'Şimdi keyfini çıkarın' dedi

Trump, "(ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması konusunda) Krallardan, devlet başkanlarından, diktatörlerden telefon alıyordum. Arayıp 'Bu konuda neden böyle hissettiğinizi bilmiyordum, şey! artık çok geç' dedim" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasıyla ilgili, "Krallardan, devlet başkanlarından, diktatörlerlerden telefon alıyordum. Herkesten telefon alıyordum. Neyle alakalı olduğunu bildiğimden 'Onları gelecek hafta arayacağımı söyleyin.' diyordum. Sonra onları arayıp 'Bu konuda neden böyle hissettiğinizi bilmiyordum, şey! artık çok geç' dedim." ifadelerini kullandı. Öte yandan ABD, İsrail'in "Yahudi Ulus Devlet Yasası" karşısında da sessiz kaldı.

Kansas'ta Dış Savaş Gazileri Ulusal Kongre'sinde konuşan ve kendisinden önceki çoğu başkanın ABD elçiliğini Kudüs'e taşıyacağı yönünde sözler verdiğini ama hiçbirinin bu vaadi yerine getirmediğini söyleyen Trump, "Bunun nedenini anlıyorum. Zamanı geldiğinde ve insanlar bu konuda dedikoduları duymaya başladıklarında, bana yalvaran, bunu yapmamamızı isteyen dünyanın her tarafından, her liderden telefonlar yağıyordu. Haklı olarak ben de aramalarına asla cevap vermedim. Bunu yaptıktan sonra onları geri aradım." dedi.

"KEYFİNİ ÇIKARIN"

Seleflerine dışarıdan Kudüs konusunda büyük baskı yapıldığını dile getiren Trump, şöyle devam etti:

"Krallardan, devlet başkanlarından, diktatörlerden telefon alıyordum. Herkesten telefon alıyordum. Neyle alakalı olduğunu bildiğimden 'Onları gelecek hafta arayacağımı söyleyin.' diyordum. Sonra onları arayıp 'Bu konuda neden böyle hissettiğinizi bilmiyordum, şey! artık çok geç.' dedim."

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına en çok Hristiyan Evanjeliklerin sevindiğini belirten Trump, "Bunu yaptık. Bununla gurur duyuyoruz. Keyfini çıkarın." diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...