Trump: Terörle mücadelede harika iş çıkardınız tüm dünya Suudi Arabistan’a minnettar

GÜNDEM 29 Haziran 2019 10:54
Videoyu Aç Trump: Terörle mücadelede harika iş çıkardınız tüm dünya Suudi Arabistan’a minnettar

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Zirvesinde kendisini Suudi Arabistan için çok şey yapan bir ‘arkadaş’ olarak niteleyerek, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bir araya gelmenin büyük bir onur olduğunu dile getirdi.

Tüm dünyanın Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens önderliğindeki Suudi Arabistan Krallığına teşekkür borçlu olduğunu vurgulayan Trump, Muhammed bin Selman’a hitaben, “Suudi Arabistan’ın terörle mücadeledeki çabalarına minnettarız” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı, G-20 Zirvesi kapsamında Veliaht Prens ile gerçekleştirdiği ikili görüşmede, özellikle siyasi ve askeri alanlardaki Riyad ve Washington arasındaki gelişen ilişkilere vurgu yaptı.

Muhammed bin Selman ise Trump ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Sıcak karşılamanız için teşekkür ederim. Biz, ülkemiz için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Yolumuz uzun. Ben ve halkım geçmiş senelerde çok çaba harcadık. Sizinle ise birlikte siyasi ve askeri düzeyde benzeri görülmemiş başarılara imza attık. Tüm bunlar, gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) büyümesine ve gelecekte iki ülke için daha fazla iş imkânının ve güvenliğin oluşturulmasına katkıda bulunacak” dedi.

Veliaht Prens’in açıklamalarına cevap veren Trump, “Tüm bu saydıklarınızın ötesine geçen bir diğer nokta ise teröre karşı vermiş olduğunuz mücadele. Uzun zamandır Suudi Arabistan’ın terörizmle olan mücadelesi görmezden gelinemez. Sizinle ve babanız Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile konuştuğumda, tasvip etmediğimiz terör gruplarına tamamen zıt yönde büyük bir çaba harcadığınızın daha iyi farkına vardım. Terörle mücadelede harika bir iş çıkardınız. Ben ve tüm dünya size minnettar, çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Trump’ın Muhammed bin Selman ile gerçekleştirdiği görüşmeyi ‘verimli’ olarak değerlendiren Beyaz Saray, görüşmede İran’ın Ortadoğu’daki istikrarı hedef alan ve günden güne artan tehditlerinin de ele alındığını duyurdu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada toplantıda, Suudi Arabistan’ın Ortadoğu ve petrol piyasasında istikrarı sağlamadaki önemli rolünün görüşüldüğü kaydedildi. Görüşmede ayrıca, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımların güçlendirilmesi konularının da ele alındığı duyuruldu.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...