Trump'ın 'Suriye'yi Suudi Arabistan'a ödetme' tweetine Riyad'dan yanıt: Yeni bir söz vermedik

DÜNYA 27 Aralık 2018 16:22
Videoyu Aç Trump'ın 'Suriye'yi Suudi Arabistan'a ödetme' tweetine Riyad'dan yanıt: Yeni bir söz vermedik

"Suriye'nin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABD'nin yerine Suudi Arabistan ödeyecek" açıklaması yapan ABD Başkanı Donald Trump'a Riyad'dan yanıt geldi: Suriye ile ilgili ağustos ayından beri yeni bir söz vermedik.

Suriye'den tamamen çekilme kararı alan ABD Başkanı Donald Trump'ın 24 Aralık'ta "Suriye'nin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABD'nin yerine Suudi Arabistan ödeyecek" diye tweet atması, spekülasyon yarattı. Durumu açıklığa kavuşturma ihtiyacı duyan Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçiliği, kraliyetin Suriye ile ilgili ağustos ayından beri yeni bir söz vermediğini duyurdu.

CNBC'ye açıklama yapan elçilikten bir yetkili, ABD Dışişleri'nin Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) IŞİD'den kurtardığı bölgelerin istikrara kavuşturulmasına yönelik fona Riyad'ın 100 milyon dolarlık katkı taahhüt ettiğini açıklamasından beri kraliyetin yeni bir söz vermediğini belirtti.

'ZATEN KOALİSYONA BÜYÜK KATKI VERİYORUZ'

Suudi diplomat "Kraliyet, IŞİD'le savaşan küresel koalisyona büyük katkı vermektedir, Suriye'de en çok sorti yapan ikinci ülkedir ve Suriye'deki yardım çalışmaları için milyonlarca dolarık bağışta bulunmaktadır" dedi.

Dün de Trump'ın tweetiyle ilgili sorular üzerine Beyaz Saray adına Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Garrett Marquis, bunun Suudi Arabistan'dan yeni taahhüt anlamına gelmediğini kaydetmişti.

Kaynak : sputniknews tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL