Trump’ın başkanlığa yeniden adaylığı yasaklanabilir

ABD 7 Ekim 2021 14:12
Videoyu Aç Trump’ın başkanlığa yeniden adaylığı yasaklanabilir

Beyaz Saray’ın etik konulardan sorumlu eski avukatı Richard Painter, eski Başkan Donald Trump’ın yeniden başkan aday olmasının yasaklanabileceğini bildirdi.


Eski Başkan George W. Bush’un 2005-2007 arası etik avukatı olarak görev yapan Painter, CNN’e verdiği demeçte, ABD Anayasası’nda yapılan 14. değişikliğin bir ayaklanmayı destekleyen herkesin kamu görevi yapmaktan men edildiğini vurguladı.

30 yıl Cumhuriyetçi olduktan sonra 2018’de Senato’ya aday olmak üzere Demokrat Parti saflarına geçen Painter, Trump’ın 6 Ocak’ta meydana gelen Kongre binası baskınıyla bağlantılı eylemlerinin onu tekrar aday olmaktan alıkoyması gerektiğini söyledi.

Painter, 30 yıl boyunca Cumhuriyetçi olduğunun altını çizerek, “Cumhuriyetçi Parti’nin en önemli başarılarından birinin Anayasa’nın 14. değişikliği olduğunu belirteceğim. 14. değişikliğin 3. bölümü, 6 Ocak tarihinde Kongre binasında yaşananlar gibi bir ayaklanmayı destekleyen herkesi kamu görevinden men eder. Bu bağlamda, Donald Trump kamu görevi için uygun değil. Adalet Bakanlığı’nın o günkü olaylara karışan herkesi yargılamak için özel bir savcı ataması gerekiyor. Trump’ın 2024’teki adaylığıyla uğraşmak zorunda kalmamalıyız” diye konuştu.
Kaynak : Şarku’l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL