Trump'ın Stratejisi Çöktü, Taliban Kazanıyor

ÖZEL HABER 18 Ağustos 2018 03:31
Videoyu Aç Trump'ın Stratejisi Çöktü, Taliban Kazanıyor

Taliban'ın Afganistan’daki son operasyonları ABD yönetiminin Afganistan stratejisindeki başarısızlığı yeniden gündeme getirdi..

CNN International muhabiri Nick Paton Walsh, NATO ve Afgan güçlerinin zorlu savaşta başarı elde edemeyeceğini belirterek, "Trump'ın Afganistan stratejisi çöktü, Taliban kazanıyor" ifadelerini kullandı.Afganistan'da Taliban'ın yoğun saldırılar başlattığı Gazne kentinde, Afgan güvenlik güçleri ağır kayıplar verdi. Taliban'ın saldırıları sonrası, ABD'nin 17 yıllık Afganistan işgali ve Trump'ın başarısız stratejisi yeniden gündeme getirildi.CNN International'da bir analiz kaleme alan Nick Paton Walsh, Afganistan'da askeri olarak zafer ışığının olmadığını belirterek "ABD ve NATO müttefikleri yaklaşık 10 yıl önce asker sevk etme yoluna gitti. Bu bir daha olmadı. Çok sayıda kayıp veren Afgan güvenlik güçleri ise kaybedilen toprakları kazanmada başarısız oldu. Burada görülmesi gereken, Afganistan'da askeri zafer belirtisinin olmadığıdır. İsyan, metastasis (hastalığın vücudun diğer bölgelerine yayılması) gibi yayılıyor ve Afgan hükümetinin meşruiyetini baltalıyor" ifadelerini kullandı.Beyaz Saray'ın müzakere yolunu tercih etmesini olumlu olduğunu belirten Walsh, "ABD ve müttefikleri müzakerelerde 'zafer' olmayacağı konusunda samimi olmalılar. Taliban, Batı'nın yorgun olduğunu çok iyi biliyor" vurgusunu yaptı.ABD, Afganistan'da 17 yıl süren işgali sonlandırmak için Taliban ile doğrudan müzakere etmeye hazır olduklarını açıklamıştı.ABD'li General John Nicholson, "Dışişleri Bakanımız Sayın Mike Pompeo, ABD'nin Taliban ile görüşmeye ve uluslararası güçlerin rolünü müzakere etmeye hazır olduğunu söyledi" ifadelerini kullanmıştı.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit, işgalciler ve onların içerideki kuklalarına karşı, savaşçılarının ülke genelinde operasyonlarına devam edeceğini söylediği ve tüm yabancı askeri unsurların Afganistan'ı terk etmediği müddetçe mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi..
Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...