Tuğgeneraller Albay’dan emir alıyordu

GÜNDEM 22 Temmuz 2016 18:27
Videoyu Aç Tuğgeneraller Albay’dan emir alıyordu

15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, ifadesinde darbenin içinde olmadığını, önlemeye çalıştığını ve kendisine yapılan “başımıza geç önerisini” reddettiğini söyledi

15 Temmuz darbe girişiminden tutuklu bulunan Malatya’daki 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti savcılık ifadesinde darbeye katılmadığını aksine önlemeye çalıştığını söyledi. Huduti, o gece yaşananları şöyle anlattı:

“Evimde istirahat ederken saat 23:00 civarında şu an yanımda bulunan avukatım ve oğlum olan Ersü, beni telefonla arayarak Malatya’da hareketlilik olup olmadığını sordu. Bu esnada kapı çaldı. Açtığımda karşımda 2. Ordu’da görevli Tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili ve Tuğgeneral Zekai Karataş ile Kurmay Albay Bahadır Erdemli ve emir subayım Binbaşı Serhat Kaya’yı gördüm. Bahadır Albay bana iki dosya uzattı. Birisi kuvvetlerin sorumluluğunu alacak kişileri gösteren belgeydi. Diğeri ise sıkıyönetim komutanlarının yönetimini gösteren büyük hacimli bir evraktı. İki belgenin üzerine de bunun kanunsuz olduğunu şerh ederek, emirlerin uygulanmayacağını belirtir notumu düştüm. Ardından “Tafix” denilen askeri sistemler üzerinden Van Jandarma Asayiş, Diyarbakır 7. Kolordu ve Adana 6. Tümen Komutanını aradım. Böyle bir emir geldiğini ancak uygulanmayacağını, hiçbir aracın birliklerden çıkarılmayacağını, helikopter ve uçağın kaldırılmayacağını, birliklerin kışlada kalması gerektiğini bildirerek alt komutanlıklara tebliğ edilmesini istedim.”

"Tuğgeneraller, Albay'dan emir alıyordu"

Orgeneral Huduti, karargahta uzun süre darbecileri vazgeçirmek için çaba gösterdiğini, kendisine yapılan “başımıza geç” önerisini de reddettiğini söyledi. Huduti, emrinde olan iki tuğgeneralin Kurmay Albay Bahadır Erdemli’den emir aldıklarını da belirtti:

"Maalesef benden emir alacak konumda olan iki tuğgeneral, Kurmay Albay Bahadır Erdemli’den emir alıyorlardı. Onun emriyle hareket ediyorlardı. Ben Sevgili’ye baskı yaparak, Kurmay Başkanı Tümgeneral Avni Angun’un gelmesine müsaade edilmesini istedim. Avni Paşa bulunduğum odaya geldi. Bu kişiler odadayken, 1. Ordu, 2. Ordu ve Ege Ordu komutanlarıyla görüştüm. Albay Erdemli bana bu işten dönmeyeceklerini, ölümü göze aldıklarını, başarıya ulaşmak için kendilerinin başına geçmemi ve tüm idareyi elime almamı istedi. Ben de kendilerine yaptıklarının yanlış olduğunu, emir komuta zinciri dışına çıkmamalarını söyledim. Ancak ikna olmadılar. Bilgisayarımda bir bildiri hazırladım. Yapılanın yanlış olduğunu, birliklerimizin kontrol altında olduğunu ve darbeye karşı olduğumuzu ifade ettim. Bunu bilgi olarak birlik komutanlıklarına gönderdim."

Kaynak : al jezeraa
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...