Türk askeri Musul'da, Bağdat yönetimi tepkili

GÜNDEM 5 Aralık 2015 09:09
Videoyu Aç Türk askeri Musul'da, Bağdat yönetimi tepkili

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Musul'a sevkiyat kararı Bağdat yönetiminden tepki aldı. Bağdat'tan yapılan açıklamada, "Kabul edilemez" denildi

Türk Silahlı Kuvvetleri, Mesut Barzani yönetimiyle varılan mutabakat sonucu Musul'a asker yığdı. Bu kapsamda, Peşmerge güçleri kontrolündeki Başika kasabasında Türk askeri üssü kuruldu. Üsste dün akşam görev değişimi yapıldı. 150 kadar Türk Komandosu bu görev değişimi kapsamında Başika kampına geçti.

Alınan bilgilere göre 2,5 yıldır peşmergenin eğitimi için Musul yakınlarında bulunan Türk birliğinin değiştirilmesi için Başika bölgesine 150 civarında asker karayoluyla gönderildi.

BAĞDAT YÖNETİMİNDEN TEPKİ

Irak Dışişleri, “Bağdat yönetimi ile koordineli olmadan bir askeri operasyon kesinlikle kabul edilemez” diyerek Türkiye’nin Musul’a asker göndermesini kınadı.

BARZANİ İLE ANLAŞMA GEREĞİ

25 tanktan oluşan zırhlı birlikte de nöbet değişimi yapıldı. Tanklar, Trakya’daki zırhlı birliklerden sevk edildi. Başika’ya yerleşen toplam asker sayısı 600’ü buldu.

Bölgedeki askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre Başika’daki görev değişimi 2 gün önce yapıldı. Takviyeli görev değişimine ilişkin mutabakata, geçici hükümet döneminde dışişleri bakanı olan Feridun Sinirlioğlu’nun Kuzey Irak’a 4 Kasım’da yaptığı ziyaret sırasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani ile görüşmesinde varıldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL