Türk ve Rus heyetleri Moskova'da Suriye'yi görüşüyor

DÜNYA 29 Aralık 2018 13:59
Videoyu Aç Türk ve Rus heyetleri Moskova'da Suriye'yi görüşüyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan oluşan Türk heyeti, Rus muhataplarıyla Moskova'da Suriye konusunda temaslarda bulunuyor.

Washington, Brüksel, Şam, Tahran ve Körfez ülkelerinin yakından takip ettiği görüşme, özellikle ABD'nin asker çekme kararı sonrası daha da önem arz ediyor.

Ankara ile Moskova, Suriye meselesindeki tüm çabalarını siyasi çözüm ve barışın tesisi üzerine yoğunlaştırdıklarını ve bu bağlamda Astana formatını temel aldıklarını belirtiyor.

Beşşar Esad yönetiminin en güçlü destekçisi konumundaki Moskova, ABD askerlerinin çekildiği bölgelerde kontrolü Suriye ordu güçlerinin almasını isterken diğer yandan Ankara'nın Suriye'nin kuzeyine yönelik olası bir operasyonunu frenleme gayreti içerisinde olduğu kaydediliyor.

Rusya bu bağlamda Türkiye'ye sık sık 'Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlali' gibi hatırlatmalarda bulunuyor.

Görüşme Menbiç'e operasyon kararını etkileyebilir

Siyasi analistlere göre, Türkiye'nin beklemeye aldığı Menbiç operasyonu, Moskova'daki görüşmenin sonrasında netleşecek.

Öte yandan YPG'nin ani bir hamleyle Suriye ordusunu Menbiç'e çağırması sonrası gidişatın nasıl olacağı da yine Rusya'daki Türk - Rus heyetlerinin müzakerelerinde belirginleşecek.

ABD öncülüğündeki uluslararası IŞİD karşıtı koalisyon, Suriye ordu güçlerinin Menbiç'e girdiği yönündeki haberlerinin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri ise Fırat'ın doğusunda çatı yapısını Kürt YPG'nin oluşturduğu SDG kontrolündeki Menbiç'e doğru ilerleyişini sürdürüyor.

Satranç tahtasına dönen Suriye'nin kuzeyindeki girift siyasi süreç devam ederken Körfez ülkeleri de Şam'daki büyükelçiliklerini yeniden açmaya başladı.

Ayrıca uzun süre Şam karşıtı silahlı muhalifleri destekleyen Körfez, Amerika Birleşik Devletleri'nin asker çekme kararı sonrası Beşşar Esad yönetimiyle çalışacaklarının sinyallerini veriyor.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL