Türkiye Afganistan barış görüşmelerine ev sahipliği yapacak

AFGANİSTAN 7 Mart 2021 23:41
Videoyu Aç Türkiye Afganistan barış görüşmelerine ev sahipliği yapacak

Afganistan'da Kabil hükümeti ile Taliban arasında devam eden barış görüşmelerinde yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye Afganistan barış görüşmelerine ev sahipliği yapacak.

ABD'de 11 Eylül saldırılarının ardından NATO devletleri tarafından işgal edilen Afganistan'da on binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Taliban ve Afgan hükümeti arasında Katar’ın başkenti Doha’da sürdürülen görüşmeler artan şiddet olaylarıyla nedeniyle bir sonuca bağlanamamıştı. Barış görüşmelerinin geleceği hâlâ belirsizliğini korurken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından Kabil hükümeti lideri Eşref Gani'ye hitaben bir mektup gönderildi. 

 

BILINKEN'DEN GANİ'YE MEKTUP

Afganistan barış sürecine dair son değerlendirmeleri içeren mektupta barış görüşmelerine ilişkin dikkat çeken ifadeler yer aldı. 

Kabil hükümeti bağlantılı TOLO News'de yer alan habere göre Blinken iki sayfalık mektup kaleme aldı. Mektupta, ABD'nin Afganistan'da barış sürecine dair atacağı bazı adımlar belirtildi. Bu adımların en başında Bilinken, Afganistan'da barışı desteklemeye yönelik birleşik bir yaklaşımı tartışmak için BM'nin Rusya, Çin, Pakistan, İran, Hindistan ve ABD'den dışişleri bakanları ve temsilcilerinden oluşan bir toplantı düzenlemesini önerdi.

 

İkinci olarak Bilinken, ABD elçisi Zalmay Halilzad, Başkan Ghani ve Taliban liderleri ile "müzakere edilmiş çözüm ve ateşkes konusundaki tartışmaları hızlandırmayı amaçlayan yazılı önerileri paylaşmasını istedi. Blinken, "Bu öneriler, barış süreci için kat edeceğimiz yol haritası için bazı fikirleri yansıtacaktır. Bu belgeleri paylaşırken taraflara şartlar dikte etme niyetinde değiliz" ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK!

Mektupta, atılacak adımlara ilişkin üçüncü maddede ise, Türkiye'de bir görüşme düzenlenmesine yer verildi. Blinken Eşref Gani'ye, Türkiye'de bir görüşme tertip edilmesi için Türk hükümetinden talepte bulunacaklarını belirtti. Blinken, Ghani'yi veya “yetkili görevlilerini” toplantıya katılmaya çağırdı.

Mektubun ilgili kısmında şu ifadeler yer alıyor:

"Üçüncü olarak, Türkiye hükümetinden, ilerleyen haftalarda barış anlaşmasını nihaileştirmek için iki taraf arasında üst düzey bir görüşmeye ev sahipliği yapmasını talep edeceğiz. Sizin yahut güvenilir vekillerinizin, bu toplantıda İslam Cumhuriyeti'nin diğer temsilcilerine katılmanızı istiyorum."

Blinken son olarak taraflara 90 günlük ateşkes çağrısında bulundu. Blinken, "Taliban'ın bir bahar saldırısı önlemek ve iki taraf arasında siyasi bir çözümü desteklemek için diplomatik çaba sarf ediyoruz. Başkan Gani'den ateşkes önerisini 'olumlu' bir şekilde değerlendirmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

ABD ASKERLERİNİ 1 MAYIS'A KADAR GERİ ÇEKECEK

Aynı zamanda Blinken, mektupta ABD askerlerinin 1 Mayıs'a kadar tamamen çekilmeyi düşündüğünü belirtti. Blinken, "Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki; Washington'daki politika sürecimiz devam ederken, Amerika Birleşik Devletleri herhangi bir seçeneği göz ardı etmedi. Diğer seçenekleri değerlendirirken 1 Mayıs'a kadar kuvvetlerimizin tamamen geri çekilmesini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Blinken, Amerika'nın geri çekilmesinden sonra Afgan kuvvetlerine ABD'nin mali yardımının süreceğini, ancak buna rağmen 'Taliban'ın yeni bölgesel kazanımlar elde edebileceğinden' dolayı endişe duyduğunu kaydetti.

Öte yandan daha önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afgan barış sürecine destek olduklarını ve Türkiye'de de müzakere gerçekleştirilmesi gibi adımlar atmaya hazır olduklarını vurgulamıştı. Taliban'a bağlı bir heyet kısa bir süre önce Türkiye'yi ziyaret etmişti.

Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL