Türkiye’den İnterpol şefi adayına yakalama talebi

GÜNDEM 10 Kasım 2021 08:34
Videoyu Aç Türkiye’den İnterpol şefi adayına yakalama talebi

İnterpol şefliği için aday gösterilen Birleşik Arap Emirlikleri’nin üst düzey güvenlik şefi Ahmed Nasır el-Raisi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Avukat Gülden Sönmez, İnterpol şefliği için aday gösterilen BAE’nin üst düzey güvenlik şefi Ahmed Nasır el-Raisi hakkında yakalama talebinde bulundu.

“Türkiye açısından da kritik özelliğe sahip”

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Sönmez, “İnterpol’ün 89. Genel Kurulu 20-25 Kasım 2021’de İstanbul’da gerçekleşecek. Bu Genel Kurul'da “işkenceci” olarak bilinen ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin üst düzey güvenlik şefi olan Ahmed Nasır el-Raisi'nin İnterpol'e başkan seçilmesi gündemde. BAE'nin sistematik insanlığa karşı suçlarla suçlanmasından kaynaklı itibarını aklamak ve insan hakları ihlallerini örtbas etmek için altın fırsat olarak değerlendirilen ve çok ciddi tepkilerle karşılanan İnterpol’e adaylık konusu, Türkiye açısından da kritik özelliğe sahip.” İfadelerini kullandı.

“Türkiye’ye giriş yaptığında tutuklanması gerekiyor”

Sönmez, açıklamasının devamında, “Ahmed Nasır el-Raisi, fikirlerinden dolayı ve hatta attıkları suç içermeyen twitlerinden dolayı onlarca insan hakları savunucusu, gazeteci ve bilim insanına yönelik işkencenin yanı sıra Afrikalı göçmen işçilere yönelik ırkçı ve düşmanca yapılan işkencelerin de sorumlusudur. Aralarında Türkiye vatandaşlarının da bulunduğu mağdurlara yönelik suçlardan yargılanması gereken el-Raisi'nin, Türkiye ulusal mevzuatı ve uluslararası hukuk kurallarına göre Türkiye’ye giriş yaptığında yakalanarak tutuklanması ve tutuklu yargılanması gerekiyor. Halen BAE’de işkence ve kötü koşullar altında keyfi olarak tutulan yüzlerce mağdur, masum insan, uluslararası topluluktan ve vicdanlı insanlardan gelecek çaba ile adil ve cesur savcı ve hakimlerden gelecek kararlar ile kurtarılmayı bekliyor.” dedi.
Kaynak : Doğru Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL