Türkiye'nin eğitim seviyesi!

GÜNDEM 30 Mart 2022 17:22
Videoyu Aç Türkiye'nin eğitim seviyesi!

Bilgi yarışmaları o ülkedeki insanların eğitim durumlarını gözler önüne serdiği için önemlidir. Üniversite okumuş, eğitim alanında kariyer yapmış, doktora yapmış nice kişilerin konuk olduğu bilgi yarışmalarında, aldıkları eğitim ve bilgilerinin sorgulaması yapılır.

‘Kim Milyoner Olmak İster’ yarışmasında Tıp öğrencisine sorulan soruya cevap verememesi gündem oldu.

Tıp öğrencisi olan yarışmacıya "1924 Anayasası'nda ve 1961 Anayasası'nda Türkiye'nin başkentinin hangisi olduğu yazar" sorusunun cevabını bilmeyen öğrenci kullandığı "Seyirci Jokeri” de konuk misafirlerin yüzde 60’nın da bu sorunun cevabını bilmeyişi sunucuyu bile üzdü. Öyle ki sunucu yarışmacıya “Türkiye'nin başkenti hiç değişmedi, 1961'de de aynıydı. Sana söylüyorum, seyircilerimiz de anlasın." dedi.

Okul okuyan çocuklarımızın aldıkları eğitim onları robotlaştırmış. Öyle ki Türkiye’nin başkentini bilmeyecek  kadar kendi tarihlerinden ve geçmişlerinden bi haberler. Bunun iyice sorgulanması gerek.

Yarışmacı bu sorunun cevabını bilmediyse suç onun olduğu kadar eğitim sisteminindir de.

Yap boz tahtasına dönen eğitim sisteminde öğrencilere bilgi yerine gelecek endişesi ve kaygıları veriliyor.

Keşke diyorum; imkân olsa da o bilgi yarışmasının  koltuğuna Milli Eğitim müfredatını oluşturanları ve bu müfredattan medet umanları oturtup bir de onların bilgi seviyelerini bir görebilseydik!
Kaynak : Doğru Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL