Türkmen bakanlar BM planına tepkili

SURİYE 12 Aralık 2014 15:26
Videoyu Aç Türkmen bakanlar BM planına tepkili

Suriye geçici hükümetindeki Türkmen bakanlar Al Jazeera Türk'e verdikleri mülakatta, BM'nin yeni planında hiçbir güvence olmadan ve uluslararası hükme dayanmadan kendilerinden adım atılmasının istendiğini söyledi, ‘4 yıldır oyalanıyor ve aldatılıyoruz’ dedi.

Suriye Geçici Hükümeti tarafından 14 Kasım 2014 tarihinde yapılan seçimler sonrası ilan edilen yeni kabinede iki Türkmen bakan da yer aldı.

Ahmet Toma başkanlığında oluşan kabinede, Sağlık Bakanlığı’na Halep Türkmenlerinden Doktor Vecihi Cuma, Milli Eğitim Bakanlığı’na ise Humus Türkmenlerinden Profesör  İmad Barak getirildi.

14 Kasım’da yapılan seçimde  12 üyesi bulunan kabinenin 5 bakanı güven oyu alamadı. Güven oyu alamayanlar arasında eski Başbakanlardan Gassan Hito, Kürt kontenjanından seçilen Maliye Bakanı İbrahim Mero ve Durzi isim Terik Hecli de var.

Merkezi Gaziantep’te bulunan Geçici Hükümet’in Türkmen bakanları, Suriye’deki son gelişmeler ve kabinenin yeni yapısıyla ilgili Al Jazeera Türk’e konuştu. 

‘4 yıldır hem oyalanıyor hem de aldatılıyoruz’

Kabine’nin yeni üyesi Vecihi Cuma, 4 yıldır diplomasi oyunlarıyla kendilerinin oyalandığını ve son olarak geçtiğimiz günlerde Gaziantep’e gelerek  Suriye geçici hükümet üyeleri ile görüşen BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın kendilerine somut hiç bir çözüm önermediğini  söyledi. 

Vecihi Cuma  görüşmenin detaylarına dair şu bilgileri verdi:

Bize yalnızca önümüzdeki altı ay için sadece Halep’e yönelik dondurulmuş bölge planından bahsedildi. Hiç bir uluslararası hükme dayandırılmadan basit bir anlaşma yoluyla bizim bu konuda adım atmamız isteniyor. Suriye muhalefeti olarak biz Dera ve Humus’un da bu kapsama alınmasını istiyoruz. Ayrıca BM’nin 7.  maddesinde yer alan, sağlanan anlaşmaya uymayan tarafın askeri müdahale seçeneğine razı olması ve anlaşmanın da 7. madde kapsamında kayıt altına alınmasını talep ettik. Hiç bir yazılı mutabakat yok. Daha doğrusu yazılı ve bağlayıcı herhangi bir teklif de olmadı. Sadece sözlü fikir alışverişleri yapıldı. Oysa biz halk olarak çok şey kaybettik ve düşman Halep’i kuşatmak üzere. Halen diplomasiye mahkûm edilerek kayıplarımızın artması isteniyor.

'İki yüzlü davranıyorlar'
         
ABD başta olmak üzere tüm Batılı güçler savaşın en başında Esed rejiminin gayrı meşru olduğunu sıkça ifade ettiler. Sonrasında bu söylemlerin gereğini yerine getirmediler ve Esed bu kayıtsızlığı fırsata çevirerek güçlendi. Gelinen noktada Batılılar Esed’i muhatap alma çizgisine geldi. İşte  De Mistura planı da bunun göstergesidir. Yani artık Batı, Esed’le müzakere etmekte ve onu bir şekliyle meşru kabul etmektedir.’’ diyen muhalif bakan, hiç bir etnik ayrım gözetmeden bir ve güçlü bir Suriye için çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

'Seçimlerde liyakat esas alındı'

Sancılı geçen bir seçim sürecinin ardından bakanlık görevine getirilen Vecihi Cuma ve İmad Barak seçimlerde temel kıstasın ‘liyakat’ olduğunu ve kendilerinin tüm Suriye halkını temsil ettiklerini ifade etti.

Milli Eğitim ve sağlık bakanlıkları devam etmekte olan savaştan dolayı savunma bakanlığından sonra kritik öneme sahip iki bakanlık.

'Sahada acil sağlık birimleri oluşturmak zorundayız'

Türkmen bakanlardan Vecihi Cuma, ‘’ Savaşan bir halkı temsilen seçildik ve bizim için sahada süren savaşa yapabileceğimiz katkı her şeyden önemli ‘’ dedi.

Geçici hükümetin Sağlık Bakanlığı’na getirilen Vecihi Cuma önceliklerini şu sözlerle sıraladı:

Sıcak bölgelerde çok daha fazla sağlık birimleri oluşturmak zorundayız. Sadece hastane açmak değil hem savaşçılar hem de sivil halk için yeterli miktarda sağlık görevlisi, araç-gereç ve ilaç temin etmek zorundayız. Türkiye her alanda olduğu gibi sağlık gereksinimlerimiz içinde en büyük destekçimiz oldu. Biz uluslararası camiadan bu konuda daha fazla duyarlılık bekliyoruz. Aslında bizim başarımız sağlanan imkanlarla ilgili. Kış şartlarından ve imkansızlıklardan dolayı her yıl ülkemizde yüzlerce çocuğumuzu kaybediyoruz. Bu savaşın faturasını en fazla suçsuz çocuk, kadın ve yaşlılarımız ödüyor. Bizim de sağlık bakanlığı olarak bu masum insanlara daha fazla sağlık hizmeti götürmemiz gerekiyor.

‘Kurumsallaşma sürecini aşıyoruz’            

Sağlık Bakanı Vecihi Cuma'ya göre hükümet kurumsallaşma yönünde önemli mesafe kat etti: 

Suriye Halkını Esed diktasının zulmünden kurtarmak için oluşan geçici hükümet kurumsallaşma yönünde önemli adımlar attı. Her şeye sıfırdan başladık ve artık Allah’a hamdolsun bir çok açıdan iyi durumdayız. Şimdi kendi sorunlarını çözme yolunda önemli ilerleme kaydetmiş bir hükümet olarak asli görevimiz olan Suriye halkının meselelerine daha fazla eğilebiliriz.

Eğitim konusu savaş kadar önemli
   

Milli Eğitim Bakanı İmad Barak. [Fotoğraf: Al Jazeera]
 
Milli Eğitim Bakanı İmad Barak ise acilen Suriye içerisinde eğitim seferberliği ilan edilmesi gerektiğini vurguladı. Varil bombası korkusundan dolayı Hür Suriye Ordusu tarafından kontrol edilen bölgelerin neredeyse tamamına yakınının eğitimden mahrum olduğuna dikkat çeken Barak, bu durumun faturasının gelecekte çok ağır ödeneceğini söyledi. Barak’ın bir diğer önemli gördüğü konu ise Suriye’de Baas ideolojisinin herkesi tek tipleştirme esası üzerine kurulu eğitim modelinin yerine daha özgürlükçü ve pozitif değerler ihtiva eden bir modelin inşa edilmesi.

 

‘Bosna Hersek modelini uygulayabiliriz’

1990’ların başında 3 yıl süren bir savaş veren Bosnalılardan o süreçte eğitim konusunda nasıl çözümler ürettiklerine dair yardım almak istediklerini belirten İmad Barak ‘ Şu an bir çok Suriyeli eğitim imkanı olmadığı için köyünü, evini terk ediyor. Bu konuda sağlam projeler üreterek Suriye içerisinde yaşayan çocuklarımız için eğitim ortamı sağlamaya öncelik vereceğiz’’ dedi.

Suriye halkının, çocuklarının eğitimine büyük önem verdiğini kaydeden Barak bu yönde yapılacak yatırımın Suriye’nin hem bugünü hem de geleceğini kurtaracak en önemli adım olacağını da söyledi.

Barak’ın bir diğer öncelikli projesi de 2 yıllık yüksekokullar açmak ve sonra bu girişimi 4 yıllık üniversitelerle sürdürmek.

Suriye Geçici Hükümeti Kabinesine yeni seçilen Türkmen Bakanlardan Vecihi Cuma savaştan önce Halep’te bulunan Razi Devlet hastanesinde doktor olarak görev yapıyordu. İmad Barak ise Humus Üniversitesinde sosyoloji  dersleri veren bir akademisyen. 

Kaynak: Al Jazeera

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL