Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: "Rusya sınırımız yakınlarına 80 bin asker yerleştirdi!"

DÜNYA 19 Aralık 2018 10:48
Videoyu Aç Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: "Rusya sınırımız yakınlarına 80 bin asker yerleştirdi!"

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın son zamanda Ukrayna sınırı yakınlarında 80 bin asker, yüzlerce tank ve füze sistemleri yerleştirdiğini dile getirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna sınırına 80 bin askerden oluşan bir ordu yerleştirdiğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Ukrayna’nın Rusya’ya karşı provokasyon hazırladığına yönelik iddialarını değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna sınırı yakınlarına İskender füze sistemleri, ayrıca işgal edilen Kırım’a da 100’den fazla Su-27 ve Su-30 tipi askeri uçak konuşlandırdığı belirtildi.

Açıklamada, “Sadece son iki ay içinde sınırımız yakınlarına yerleştirilen Rus tankların sayısı 300 adet arttı.” denildi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) 25 Kasım tarihinde Karadeniz’de Ukrayna askeri gemilerine silahlı saldırı düzenleyerek gemileri ve mürettebatı ele geçirdiğini hatırlatılan açıklamada, “Kırım ve Donbas üzerindeki Ukrayna egemenliği geri sağlanacak, ancak bu askeri yolla değil, siyasi ve diplomatik yollarla, uluslararası hukuk yoluyla gerçekleşecek.” ifadeleri kullanıldı.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko'nun aralık ayının son 10 günü içinde Kırım sınırında provokasyon hazırladığını ileri sürmüş ve bu planları uygulamaya geçirmesi halinde Ukrayna’nın gereken cevabı alacağını ve bedelinin ağır olacağını söylemişti.

Kaynak : qha
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL