Ukrayna yüz binlerce kadın asker alıyor

DÜNYA 24 Aralık 2021 11:58
Videoyu Aç  Ukrayna yüz binlerce kadın asker alıyor

Ukrayna Savunma Bakanlığı, yüz binlerce Ukraynalı kadının askeri kayıt altına alınacağını duyurdu. Kayıt altına alma işleminin Ukrayna hükümetini tarafından alınan kararname gereği olduğu belirtildi.


Rusya ile savaşın eşiğine gelen Ukrayna, yüz binlerce kadın askeri kayıt altına alıyor.

Armiyaİnform haber ajansının aktardığına göre, Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın çalışmakta olan yüzbinlerce kadını askeri kayıt altına alınmasını hükmeden talimatname yürürlüğe girdi.

Haberde, “Savunma Bakanlığı'nın çalışan kadınların askeri kayıt altına alınması ve askeri sicilde kayıtları bulunması gereken endüstri kolları ve meslekler listesinin yer aldığı 11 Ekim 2021 tarih ve 313 sayılı talimatnamesi yürürlüğe girdi. Listede 35 mesleki alan yer alıyor ve bunlardan her biri aslında ekonomik faaliyetin onlarca mesleğini temsil ediyor. Yüz binlerce Ukraynalı kadın bu kapsama giriyor” ifadelerine yer verildi.

Mesleki alanlar listesi geniş olup, toplu beslenmeden, hukuk ve ekonomiden yayıncılık ve matbaacılığa kadar onlarca alanı kapsıyor.


Askeri kayıt yaptırmaktan kaçınanlar içinse idari cezalar öngörülüyor. Örneğin kadın çalışanlarının askeri kayıt belgelerini kontrol etmeyen iş verenlerden 5.1 bin ila 8.5 bin grivna (2 bin 90 ila 3 bin 480 TL) ceza kesilmesi öngörülüyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL