Ukraynalı askerlerin vahim hatası: 292 ölü

DÜNYA 27 Mart 2022 11:00
Videoyu Aç Ukraynalı askerlerin vahim hatası: 292 ölü

Rus ordusunun 18 Mart’ta Mıkolayiv şehrindeki bir kışlaya düzenlediği füze saldırısı sonucunda 292 Ukrayna askeri öldü. Ukrayna askerlerinin bulunduğu konumun, sosyal medyaya yüklenen görüntüler sonucunda ifşa olduğu ortaya çıktı.

Rus ordusunun 18 Mart’ta düzenlediği füze saldırısı sonucunda, aralarında birçok yabancı gönüllünün ve paralı askerin de bulunduğu 292 Ukrayna askeri öldü. Olay, Ukrayna’nın bu savaşta tek seferde verdiği en büyük askeri kayıp oldu.

Rus güçlerinin, Ukrayna ordusunun ve yabancı paralı askerlerin gizli konumunu nasıl bulduğu ortaya çıktı.

JEOLOKASYON

“Bir şeyin dünya üzerindeki konumunu bulma işlemi” olarak bilinen Jeolokasyon, sosyal medyada yükselen bir trend haline geldi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, sosyal medyada paylaşılan fotoğraflardaki detaylar üzerinden, o fotoğrafın çekildiği konumu koordinatları ve uydu görüntüsüyle birlikte bulabiliyor.

Devletlerin istihbarat güçlerinin, bu konuda oldukça uzman. Bu sebepten dolayı, çatışmaya giren ordularda akıllı cep telefonları yasaklanıyor.

YABANCI GÖNÜLLÜLER İFŞA ETTİ

Ukrayna ordusunun tek seferde verdiği en büyük kaybın yaşandığı saldırıda, askerlerin kaldığı binanın konumu, sosyal medyaya yüklenen video ve fotoğraflar yüzünden ifşa oldu.

Videolar ve fotoğraflar, Ukraynalı askerlerle aynı binada konaklayan yabancı gönüllüler ve paralı askerler tarafından sosyal medyaya yüklendi. 

Videoda, yabancı paralı askerler ve gönüllüler, müzik çalıp şarkı söylerken görülüyor.

RUS İSTİHBARATI SOSYAL MEDYADA GÖRDÜ

Özellikle Amerika’da ve Avrupa’da popüler olan sosyal medya uygulaması Reddit’te paylaşılan görüntüler, Rus istihbaratının radarına takıldı.

Binanın içindeki kolon, gölgelerin açısı, o anda baz istasyonlarına bağlanan ve internete bağlanan yabancı telefon numaralarının saptanması gibi pek çok ipucu toplandı. Telefon sinyallerinin izini süren Rus istihbaratı, görüntülerin Mıkolayiv şehrinden yüklendiğini tespit etti.

Rus istihbaratı ayrıca, videodaki seslerin frekanslarıyla oynayarak, insan seslerini kıstı ve civardaki böcek, kuş, uzaktan gelen araba sesi vb. sesleri ayırt etti.

Bu karakteristik bilgileri toplayan ve görüntülerin yüklendiği şehri saptayan Rus istihbaratı, hem binanın kolonundan hem de bilgilerden yola çıkarak, 300’den fazla askerin konakladığı binanın konumunu buldu.

Rus ordusu, o binaya yarım tonluk harp başlığı taşıyan Kalibr füzeleriyle nokta atışı yaptı. Aralarında yabancı gönüllü ve paralı askerlerin de bulunduğu, 292 Ukrayna askeri öldü.

Bölgedeki birliğin, Rus kontrolündeki stratejik öneme sahip Herson şehrine yapılacak bir karşı taarruz hazırlığı içinde olduğu bildirildi. Ukrayna Medyası, Ukrayna Özel Kuvvetleri mensuplarının da ölenler arasında olduğunu açıkladı.

SEDAT PEKER’İN KALDIĞI OTEL DE BÖYLE BULUNDU

Sedat Peker’in Dubai’de kaldığı otel de jeolokasyon yöntemiyle bulundu.

Sosyal medya kullanıcıları, Sedat Peker’in video yüklediği otelin toplantı salonundaki detaylar ile, Dubai’deki otelleri eşleştirdi. Neticede Sedat Peker’in kaldığı otel, uydu görüntüsü ve koordinatlarıyla birlikte ortaya çıktı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL