Ukraynalılar insan tacirlerinin eline düşüyor

DÜNYA 28 Nisan 2022 11:52
Videoyu Aç Ukraynalılar insan tacirlerinin eline düşüyor

Sivil toplum örgütleri savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı mültecileri ağına düşürmeye çalışan insan tacirlerine karşı Brüksel'den daha fazla önlem almasını istedi.

Sivil toplum örgütleri savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı mültecileri ağına düşürmeye çalışan insan tacirlerine karşı Brüksel'den daha fazla önlem almasını istedi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası 4 milyondan fazla Ukraynalı sınır komşusu ülkelere sığındı. 18 ila 60 yaş arası erkeklerin ülkeden çıkışının yasaklanması nedeniyle çoğunluğunu kadınlar ve çocukların oluşturduğu yüz binler, Avrupa ülkelerine ulaştı.

Uluslararası yardım kuruluşlarına göre, savaştan kaçan Ukraynalı mülteciler insan tacirlerinin eline düşme tehlikesiyle karşı karşıya.

Euronews'e konuşan Avrupa Parlamentosu Üyesi Iratxe Garcia Perez konuya ilişkin, "Birçok Avrupa ülkesinde tren istasyonlarında Ukraynalı mültecileri bekleyen gönüllüler arasında kadınları ve çocukları istismar etmek isteyen köyü niyetli bazı insanlar var. Bu nedenle kamu görevlilerinin üzerine düşeni yapması çok önemli" ifadelerini kullandı.

Ukraynalı 29 yaşındaki Olga, Ukrayna'dan komşu ülkelere sığınan yüz binlerce kadından yalnızca biriydi.

Olga, geride bırakamadığı kedisiyle birlikte Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk'ten Macaristan sınırı ötesindeki Beregsurany kentine gitti.

Savaştan kaçmak için yalnız yola çıkan kadınlar, özellikle sosyal medyada taciz içerikli mesajlarla hedef alınıyor.

Macaristan'daki Order of Malta gibi sivil toplum örgütleri, Ukraynalı mültecilerin insan tacirlerinin eline düşmemesi için izleme faaliyetleri yürütüyor.

Order of Malta'nın kurtarma operasyonları başkanı Imre Szabjan Euronews ile yaptığı mülakatta, mülteciler için güvenli ulaşım sağlamanın öncelikli amaçları arasında olduğunu söyledi. Szabjan, "Polis güçleri ve askerlerle birlikte iyi bir iş birliği içerisindeyiz. Alanlarımızda devriye geziyorlar ve 7/24 polis koruması altındayız." şeklinde konuştu.

Belçika merkezli STK: Çeşitli ülkelerden istismar bildirimleri alıyoruz

Belçikalı sivil toplum kuruluşu Payoke, Almanya, Hollanda, Polonya ve Romanya'da bazılarının kadınlar ve çocuklara yaklaşarak onlara ulaşım, kalacak yer ve iş teklif ettiğine dair bildirimler aldıklarını açıkladı.

Euronews'e konuşan Payoke yetkilisi Klaus Vanhoutte, "Bütün bir paket sunduklarını bilmek oldukça endişe verici. Bunu kabul ettiğinizde arkasında daha başka şeyler olduğunu bilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Vanhoutte, yetkililere bildirilen bazı kaçakçılık vakaları olduğunun altını çizdi ve "İki ya da üç hafta önce Belçika'da iki vakayla karşılaştık. Bunlardan biri cinsel istismar girişimi, diğeri ise ekonomik istismardı. Geçtiğimiz cuma ise iki kadın ve bir çocuğun bir tür et fabrikasında, çok kötü koşullarda tutulduğuna şahit olduk." dedi.
Kaynak : Euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL