UNICEF: 2018, Suriye'deki savaşta en fazla çocuğun öldüğü yıl oldu

SURİYE 11 Mart 2019 21:42
Videoyu Aç UNICEF: 2018, Suriye'deki savaşta en fazla çocuğun öldüğü yıl oldu

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Suriye'de 9 yıldır devam eden iç savaşın başlamasından bugüne kadar, tek bir yıl içinde en fazla çocuk ölümünün geçen yıl yaşandığını duyurdu.

UNİCEF'ten yapılan açıklamada 2018 yılında bin 106 çocuğun hayatını kaybettiği belirtilirken bunun tespit edilebilen resmi sayı olduğu ve gerçek rakamın bunun çok üzerinde olduğunun tahmin edildiği, sadece patlamamış mühimmatların 434 çocuğun ölümüne yol açtığı belirtildi.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, konuyla ilgili yazılı açıklamasında geçen yıl eğitim ve sağlık kuruluşlarına yönelik 262 saldırı gerçekleştiğini, son birkaç hafta içinde de 59 çocuğun öldüğünü hatırlattı.

Açıklamada Ürdün sınırında Beşar Esad rejimi ve destekçilerinin kuşatmasındaki Rukban Kampı'na da değinen Fore, "Hiçbir tarafın denetiminde olmayan bölgelerdeki aileler ve çocuklar bıçak sırtında yaşamayı sürdürüyor. Rukban'daki ailelerin durumu, yiyecek, su, barınak, sağlık ve eğitim hizmetlerine erişimin sınırlı kalması sonucunda son derece zor şartlarda devam ediyor." ifadesini kullandı.

Al Hol Kampı'ndaki koşullar kaygı verici

YPG/PKK'nın işgalindeki Haseke ilinin Irak sınırında yer alan Hol bölgesinde kamptaki insani duruma da değinen Fore, "Kaygı verici bir başka husus da kuzeydoğudaki Al Hol Kampı'nda giderek kötüleşen yaşam koşulları. Bu kampta yanlarında kimsesi bulunmayan ya da ailelerinden ayrı düşmüş 240 civarındaki çocuk da dahil olmak üzere 65 bin kişi barınıyor. Bu yılın ocak ayından bu yana Bagoz'dan bu kampa ulaşmak için 300 kilometre yol yapan çocuklardan 60'ının yaşamını yitirdiği biliniyor.

Suriye'deki yabancı savaşçıların çocuklarının akıbeti ise halen bilinmiyor. UNICEF üye devletlere, yurttaşları olan ya da onların çocukları konumundaki çocuklar için sorumluluk üstlenmeleri ve bu çocukların devletsiz konuma gelmelerini önlemeleri için çağrıda bulunuyor." yorumunu yaptı.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL