UNICEF: Gazze’de 12 ay içinde 40 Filistinli çocuk katledildi

FİLİSTİN 28 Mart 2019 16:36
Videoyu Aç UNICEF: Gazze’de 12 ay içinde 40 Filistinli çocuk katledildi

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze Şeridi'ni İsrail'den ayıran güvenlik çitinde 30 Mart 2018’den bu yana yapılan düzenli gösteriler esnasında yaklaşık 40 çocuğun öldürüldüğünü açıkladı.

UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Hayrat Kalabari, “Gazze Şeridi'ni İsrail'den ayıran güvenlik çitinin yakınında son 12 aydır düzenlenen gösterilerde 40 çocuk öldürüldü. Yaklaşık 3 bin çocuk yaşam boyu sakatlığa yol açan birçok yaralanmadan dolayı hastaneye kaldırıldı” dedi.

UNICEF’in bu çatışmalar sonucu çok sayıda çocuğun yaralanması ve öldürülmesinden derin öfke duyduğunu dile getiren Kalabari, geçtiğimiz birkaç gün boyunca, Filistin ve İsrail tarafındaki çocukların ‘artan çatışmalar nedeniyle şiddete ve aşırı psikolojik baskıya maruz kaldığını’ belirtti.

Kalabari, “Tüm taraflara önümüzdeki günlerde çocukların yaşamlarını, sağlıklarını ve refahlarını korumaya her zaman öncelik vermeleri konusundaki sorumluluklarını hatırlatırız. Bu bir zorunluluktur. Çocukların hedef alınmaması için gerekli tüm önlemlerin alınması gerekir. Çocukların korunmasına her zaman öncelik verilmelidir" ifadelerini kullandı.

30 Mart 2018'den bu yana, Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki çitin yakınında düzenlenen gösteriler esnasında Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çıkan çatışmalarda, 258 Filistinli katledildi, 6 binden fazla kişi yaralandı. İsrail tarafında ise 2 asker öldü, 7 askerde yaralandı.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinliler, 30 Mart 2018’de başlatılan ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nün birinci yıldönümü nedeniyle Cumartesi günü ‘Milyonluk Toprak ve Dönüş Yürüyüşü’ne hazırlanıyor.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...