UNIFIL: Lübnan-İsrail sınırında tünel tespit edildi

DÜNYA 7 Aralık 2018 11:04
Videoyu Aç UNIFIL: Lübnan-İsrail sınırında tünel tespit edildi

Lübnan'ın güneyinde konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü'nden (UNIFIL) bugün yaptığı açıklamada, İsrail ordusu tarafından Lübnan-İsrail sınırındaki Mavi Hat’ta tünel tespit edildiğini duyurdu.

UNIFIL tarafından yapılan açıklamada, halihazırda gerekli adımları hızlıca atması için taraflarla iletişime geçildiğini belirterek bu tehlikeli durumun tamamıyla netleştirilmesinin çok önemli olduğu bildirildi. UNIFIL'in ön bulguları Lübnan makamlarına da göndereceği kaydedildi.

İsrail ordusundan salı günü yapılan yazılı açıklamada, ülkenin kuzeyinde "Hizbullah'a ait tüneller" bulunduğu öne sürülerek bu tünelleri imha etmek için Lübnan sınırında operasyon başlatılmıştı.


Netenyahu, sınıra gitti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bugün Hizbullah’a ait tünelleri görmek için diplomatlar ile birlikte sınıra kadar gitti.

Netanyahu açıklamasında, “Büyükelçilere İran, Hizbullah ve Hamas’ın bu saldırganlığını açıkça kınaması ve taraflar üzerindeki yaptırımların sıkılaştırılması gerektiğini söyledim” dedi. Netenyahu, İsrail’in yalnızca tünelleri değil füze tehditlerinde de yok edeceğini belirtti.

İsrail Başbakanı  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’den, Güvenlik Konseyi’nin Hizbullah’ı kınama çağrısında bulundu. Guterres ise bu hafta sonu veya gelecek haftanın başında toplantı yapılacağını bildirdi.

Öte yandan İsrail ordusu yaptığı açıklamada, tünellerden birinin İsrail’in merkezinden 40 km uzaklıktaki kasabada bulunan bir evden başladığını ve evin imha edileceğini duyurdu.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL