Ural'a Kötü Haber! Muhalifler Lazkiye'nin kırsalında ilerledi

SURİYE 19 Nisan 2015 23:50
Videoyu Aç Ural'a Kötü Haber! Muhalifler Lazkiye'nin kırsalında ilerledi

Suriye’de muhalifler, ülkenin kuzeybatısındaki Lazkiye’nin kırsalında bulunan Türkmen Dağı bölgesinde Cumartesi akşamı Senan ve Azer tepelerini ele geçirdi.

Al Jazeera muhabiri, muhaliflerle rejim güçleri arasında birkaç saat şiddetli çatışmaların yaşandığını bildirdi.

Al Jazeera muhabiri Amr Ebu Halil, muhaliflerin Cumartesi Türkmen Dağı (Cebel Türkmen)’nın Nebu Mur bölgesinden saldırı başlattığını söyledi. Muhalifler saldırıda hava topları ve tanklar kullandı.

Muhalif Hür Suriye Ordusu (HSO)’nun bölge komutanlarından biri, çatışmalarda 10’dan fazla rejim askerinin öldüğünü ve Türkmen Dağı’nda iki tepeyi ele geçirdiklerini söyledi.

HSO komutanı, aralarında Irak ve Lübnanlı Şii unsurların da bulunduğu rejim ordu birliklerinin 45 Tepesi tarafına doğru çekildiğini ve çatışmaların devam ettiğini belirtti. Komutan, çatışmalarda Suriye ordusuna ait bir tankı ve birçok askeri aracı tahrip ettiklerini ifade etti.

Muhaliflerin bölgede ilerlemesinin ardından rejime bağlı savaş helikopterleri Türkmen Dağı’ndaki köylere yönelik 13 varil bombalı saldırı gerçekleştirdi. Bölgede bazı evlerde hasar meydana geldi.

Rejim güçleri daha önce muhaliflerin elinde bulunan Senan ve Azer tepelerini on gün önce ele geçirmişti.

Lazkiye’deki çatışmalar

Lazkiye’ye bağlı Cebel Türkmen bölgesinde 21 Mart’tan buyana muhalifler ile rejim güçleri arasında yaşanan çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor.

Al Jazeera’nın bölgedeki kaynaklarına göre, rejim havadan ve karadan dağlık bölgede bulunan muhalif noktaları sürekli bombalıyor.

Muhalifler ise kente yaklaşık 45 km uzaklıktaki bölgede bulunan rejime ait karakollara saldırılarını yoğunlaştırdı. Lazkiye’ye girebilmek için dağlık kesimde bulunan bu karakolların ele geçirilmesi gerekiyor. Çünkü rejim güçlerine bu noktalardan mühimmat ve gıda takviyesi yapılıyor.

Bölgede bulunan 45 tepesini 25 Mart’ta ele geçiren muhalifler,  rejime bağlı savaş uçaklarının yoğun bombardımanı sonucu tepenin eteklerine çekilmek zorunda kaldı. Tepenin etrafını elinde tutan muhalifler ile rejim güçleri arasında çatışmalar devam ediyor.

Rejim stratejik öneme sahip tepeyi tekrar ele geçirmek için karadan da saldırı düzenledi. Tepenin yamacından geçen ve Lazkiye’nin Akdeniz sahiline doğru ilerleyen karayolunun kontrolü ise hala muhaliflerin elinde.

Kaynak : Al Jazeera
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X