Üretici de tüketici de şikayetçi

EKONOMİ 4 Ekim 2021 17:03
Videoyu Aç Üretici de tüketici de şikayetçi

Vatandaş yükselen yumurta fiyatlarından yana dertli. Fakat yumurta üreticileri de sorunlarının olduğunu ve kazanamadıklarını söylüyor

Mutfakların özellikle de çocukların vazgeçilmezi olan yumurta da artık lüks kategorisine girecek gibi. Marketlerde yumurta fiyatlarının 30 liraya dayanması tepkilere neden oluyor.

Aileler bir çözüm istiyor. Nitekim fahiş fiyatlar iktidarın da gündeminde ama henüz dişe dokunur bir çözüm yok. Yumurta fiyatları nasıl ki vatandaşın şikayet konusu yumurta üreticileri de fiyattan şikayetçi.

Artan yem fiyatlarından dolayı kar edemediklerinden yakınıyorlar. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı İbrahim Afyon Bloomberg HT'ye konuk oldu. Yumurta fiyatları dibi gördü! 30'lu kolinin fiyatı 4.5 liraya kadar düştü

Yükselen yumurta fiyatları konusunda kendilerine haksızlık edildiğini iddia eden Afyon  yumurtayı maliyetine sattıklarını iddia etti.

Afyon'un konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

"Enflasyon demek fiyat artışları demek. 2021 yılı ocak ayı ilk haftasında 76 kuruş olan üreticiden çıkış fiyatı şu anda 78 kuruş ve bazı sebeplerden dolayı 72 kuruşa üreticiden çıkıyorsa, "zam nerede?", "enflasyon nerede?". Şunu bilmemiz gerekiyor yumurta üretimi için yem gerekli ve bu yem 1 sene önce ton başına 1890 lira iken şu an 3500 lira oldu. Yumurta fiyatları geri gitmişse bunları iyi irdelememiz gerekiyor. 80 kuruş olması beklenen yumurtanın 72 kuruş bandında olması kurtarmayabilir. Yem girdilerimizi standarda bağlamamız lazım. Diğer girdilerimizi de sabitlemeden yumurtanın yüzde 16'lık artışı üreticileri rencide etmekte. Maliyetine satabiliyoruz, o yüzden fahiş fiyatlarda emtia olarak yumurtayı da almak biz üreticilere yapılan bir haksızlıktır."
Kaynak : Doğru Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL