WP: Trump, Suriye’den Çıkmak İçin Selman’dan 4 Milyar Dolar İstedi

SURİYE 19 Mart 2018 18:51
Videoyu Aç WP: Trump, Suriye’den Çıkmak İçin Selman’dan 4 Milyar Dolar İstedi

ABD Başkanı Trump, Aralık 2017’de Suudi Kralı Selman ile yaptığı telefon görüşmesinde Suriye’deki ABD askerlerinin ülkeden ...

Washington Post’un (WP) haberine göre, ABD Başkanı Trump, Aralık 2017’de Suudi Kralı Selman ile yaptığı telefon görüşmesinde Suriye’deki ABD askerlerinin ülkeden hızlıca çıkarılabilmesi için Suudiler’den 4 milyar dolarlık (15.6 milyar TL) yardım talep etti.

Gazeteye konuşan ABD’li yetkililere göre Başkan Trump, görüşmenin ardından Suudilerle bu konuda ‘bir anlaşma’ yaptığına inanıyor.

Washington’daki Suudi Büyükelçiliği, Trump’ın Selman’dan 4 milyar dolar istediği iddiasıyla ilgili gazetenin sorularını yanıtsız bırakırken, gazete Beyaz Saray’ın, ABD ve yerli ortaklarının IŞİD’in elinden alınan bölgelerin yeniden inşası ve istikrara kavuşturulmasına yardım için Suudiler ve diğer ülkelerden para istediğini vurguladı.

Gazeteye göre ABD’nin savaş sonrası planı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ve onun Rus ve İranlı ortaklarının kurtarılan bölgelerde kontrolü almasını veya IŞİD’in yeniden bu bölgelerde ortaya çıkmasını engellemek.

WP, ABD’nin geçen ay Suriye’deki istikrar çabaları konusunda 200 milyon dolarlık bir katkı sağladığını ifade etti.

‘KİMSENİN SÜRESİZ BİR ABD ASKERİ VARLIĞI OLMASINI İSTEDİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM’

ABD yönetiminden yetkililerin Başkan Trump’ı özellikle İran’ın bölgedeki faaliyetleri nedeniyle ABD’nin Kuzey Suriye’deki askerlerini çekmemesi konusunda ikna ettğini belirten gazete, görüştüğü üst düzey bir ABD’li yetkilinin ifadelerine yer verdi.

ABD’li yetkili “Orada kötü bir oluşumun gerçekleşeceği konusunda ikna edici argümanlar sağlandı. Bu şimdilik başarılı olmuş gözüküyor ancak Trump dahil hiç kimsenin Suriye’de süresiz bir ABD askeri varlığı olmasını istediğini sanmıyorum” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL