Yemen'de şimdiye kadarki en büyük patlama!

GÜNDEM 20 Nisan 2015 16:47
Videoyu Aç Yemen'de şimdiye kadarki en büyük patlama!

Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Yemen'in başkenti Sana'da bir silah deposunu hedef alması sonucu şimdiye kadarki en büyük patlamalardan biri meydana geldi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun 'Kararlılık Fırtınası' operasyonu kapsamında savaş uçakları, Sana’nın Fec Atan bölgesinde bir silah deposunu hedef aldı. Reuters’e konuşan görgü tanıkları, hava saldırısı sonucunda operasyonun başlamasından bu yana en büyük patlamanın gerçekleştiğini söyledi. Patlama sonrası meydana çıkan duman Sana'nın birçok yerinden görüldü.

Al Jazeera Sana muhabiri Hedil Yemani, patlama bölgesindeki evlerin büyük hasar gördüğünü söyledi.

Patlamanın büyük panik yarattığını ve yakın bölgelerdeki sivillerin evlerini terk etmeye başladığını belirten Yemani, şarapnel parçalarının patlama yerinden kilometrelerce uzaklıkta olan bölgelere ulaştığını ifade etti.

Al Jazeera Yemen Büro Şefi Said Sabit, hedef alınan silah deposunun ve yanındaki kışlanın, devrik Yemen lideri Ali Abdullah Salih yanlısı gruplar tarafından yönetildiğini söyledi. Sabit’e göre, söz konusu askeri kamp Salih'e bağlı en ‘seçkin’ askeri bölgelerden biri.

Yemen’deki durum

Yemen'de Husilerin, Aden'e doğru hareket ederek, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele almaları üzerine Cumhurbaşkanı Hadi yönetiminin, Arap Birliği ve uluslararası topluma acil askeri müdahale çağrısı yapmasıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta Husilere yönelik hava harekatı başlatmıştı. 

Operasyona Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır da katılıyor.

BM Güvenlik Konseyi'nde geçen ay kabul edilen başkanlık bildirisinde, Cumhurbaşkanı Hadi'nin ülkenin meşru lideri olduğu vurgulanmış ve BM öncülüğünde sürdürülen siyasi diyalog çalışmalarının desteklendiği kaydedilmişti.

Saudi Arabistan'ın öncülüğündeki koalisyon ülkelerince hazırlanan ve 14 Nisan'da Ürdün tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısı kabul edilmişti. Tasarı devrik lider Ali Abdullah Salih'in oğlu ve bazı Husi liderlere yaptırım uygulanmasını içeriyordu.

Kaynak : Al Jazeera/Reuters
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X