Yemen'de taraflar diyalog sürecinin başlaması için anlaştı

GÜNDEM 20 Aralık 2015 21:02
Videoyu Aç Yemen'de taraflar diyalog sürecinin başlaması için anlaştı

BM'nin Yemen Özel Temsilcisi Ahmed, "Taraflar, kapsamlı bir anlaşma ve kapsayıcı siyasi diyalog sürecinin başlaması konusunda anlaştı. Görüşmelere 14 Ocak'ta bölgede bir ülkede devam edilecek" dedi.

Birleşmiş Milletler'in Yemen Özel Temsilcisi İsmail Valed Şeyh Ahmed, Yemen'deki krizin, taraflarının kalıcı bir ateşkes sağlandığı zaman bütün tutukluların serbest bırakılması, ateşkes ihlallerinin önlenmesi için her iki taraftan da askeri danışmanların olacağı bir komite kurulması, insani yardımların ulaştırılabilmesi için bütün kuşatmaların kaldırılması, kapsamlı bir anlaşma ve kapsayıcı siyasi diyalog sürecinin yeniden başlaması konusunda anlaştığını söyledi. 

Ahmed, 15 Aralık'ta İsviçre'de hükümet güçleri ile Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) ve onları destekleyen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih taraftarları arasında başlayan görüşmelerin sona ermesinin ardından basın toplantısı düzenledi. 

Tarafların detaylı barış sürecinin çerçevesinin belirlenmesi için bir araya geldiğini söyleyen Ahmed, yaşanan ateşkes ihlallerinin müzakere sürecini etkilediğini ancak tarafların görüşmelerde yine de ilerleme kaydettiğini ifade etti.  

Ahmed, "Taraflar, güven artırıcı önlemlerin artırılması, kalıcı bir ateşkes sağlandığı zaman bütün tutukluların serbest bırakılması, ateşkes ihlallerinin önlenmesi için her iki taraftan da askeri danışmanların olacağı bir komite kurulması, insani yardımların ulaştırılabilmesi için bütün kuşatmaların kaldırılması, kapsamlı bir anlaşma ve kapsayıcı siyasi diyalog sürecinin başlaması konusunda anlaştı" dedi. 

 Özel Temsilcisi Ahmed, tarafların görüşmelere 14 Ocak'ta bölgede bir ülkede devam edeceklerini söyledi. 

 Görüşmelerle eş zamanlı olarak ülkede başlayan 7 günlük ateşkesin ardından insani yardım taşıyan 102 kamyonun Taiz'e ulaştığını söyleyen Ahmed, ilerleyen günlerde kalıcı bir ateşkesin sağlanacağı konusunda iyimser olduğunu ifade etti. 

Ahmed, bütün tarafların BM'nin 2216 sayılı kararının uygulanması konusunda anlaştığı, 14 Ocak'ta başlayacak görüşmelerde bu kararının nasıl uygulanacağının ele alınacağını söyledi. 

Bu kararın sadece bir çerçeve olduğuna dikkati çelen Ahmed, BM'nin 2216 sayılı kararında yer alan hiçbir maddenin çıkarılmaması gerektiğini düşündüğünü ancak uygulanma mekanizmasında esnekliklere ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.

Kaynak : Dünya Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X