Yemen suları İran tehdidi altında

18 Aralık 2018 13:22
Videoyu Aç Yemen suları İran tehdidi altında

Yemen Balıkçılık Bakanı Fahd Kafain, geçen 3 yıl içerisinde Yemen sularına kaçak yollarla giren 13 İran gemisinin yakalandığını ifade etti. Bakan, bu gemilerden 9’unun Sokotra takımadalarında, kalanlarının ise farklı bölgelerde ele geçirildiğini söyledi.

Bakan Fahd Kafain’in bu açıklamaları, Yemen Balıkçılık Bakanlığı’nın Deniz Balıkçılığı Kurumu ve Aden Üniversitesi ile koordineli bir şekilde düzenlediği “Yemeni sularına giren İran gemilerinin sosyal ve ekonomik boyutlardaki sonuçları” konulu forum sırasında dile getirildi.

Yemen Balıkçılık Bakanı, ele geçirilen gemilerin, Yemen sularına yasadışı olarak giren ve 2016 yılında yasaklanmış faaliyetlerde bulunan 43 gemi arasında yer aldığını söyledi. Kafain, Yemen meşru hükümetinin birçok kez Husilere gönderilen silah yüklü gemileri ele geçirdiğini ve diğer gemilerin ise avcılık adı altında çeşitli yasaklı faaliyetlerde bulunduklarını belirtti.

Balıkçılık adı altında gerçekleştirilen yasaklı faaliyetlerin yasadışı avlanma kapsamında değerlendirildiğini ve Yemen balık ve su aktivitelerine açık bir saldırıyı temsil ettiğini kaydeden bakan, meşru hükümetin, İran saldırılarına karşı diplomatik kanallar aracılığıyla Arap koalisyon güçleri ile koordinasyon içinde olmaya devam ettiğini açıkladı.

Bakan açıklamasının devamında, İran gemilerinin saldırıları nedeniyle pek çok balıkçının hayatını kaybettiğini, Yemen kıyılarındaki yetkili makamlar tarafından balıkçılara yönelik gerçekleştirilen saldırı hakkında teyit edilmiş rapor ve beyanlar aldıklarını belirtti. Söz konusu saldırılar arasında kaçırma, dövme ve mala el koyma gibi suçlar bulunuyor.


Bakan sözlerini şöyle sürdürdü:

“İran müdahalelerine karşı sorumluluklarını yerine getirmesi için uluslararası topluma balıkçıların maruz kaldığı saldırılar hususunda bir mektup gönderdik. İran gemileri tarafından gerçekleştirilen saldırılar, Yemenli balıkçıların hayatlarını ve Kızıldeniz, Aden Körfezi ve Arap Denizi'ndeki uluslararası trafiği tehdit ediyor. Uluslararası toplumun, sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Bu bağlamda İran’ın müdahalelerine son vermesi, uluslararası hukuka ve Yemen egemenliğine saygı duyması ve müdahalelere ilişkin ortaya çıkan çeşitli zararlardan sorumlu olması gerekiyor.”
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL