Yeni Zelanda'da teröristi kovalayan kahramanın hikayesi

GÜNDEM 17 Mart 2019 08:08
Videoyu Aç Yeni Zelanda'da teröristi kovalayan kahramanın hikayesi

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki silahlı terörist, karşısına çıkan herkesi öldürerek Linwood Camii’ne yaklaştığında, Afgan asıllı Abdulaziz saklanmadı. Onun yerine bulduğu ilk cismi eline aldı. Bu bir pos makinasıydı. Teröristin peşinden koşarak “Buraya gel” diye bağırdı.

Silahlı teröristi kovalayarak dün Cuma namazı sırasında daha fazla kişinin hayatını kaybetmesine engel olmasının ardından 48 yaşındaki Abdulaziz  ülkede kahraman ilan edildi.  

Abdulaziz, benim yerinde kim olsa bunu yapacağını söyledi.

Linwood Camii’nin imamı Latif el-Alabi, AP’ye yaptığı açıklamada “Abdulaziz olmasaydı daha çok insanın hayatını kaybederdi” ifadelerini kullandı.


Görgü tanıkları silahlı teröristle mücadele eden Abdulaziz Butuli’den övgüyle bahsetti (AP)

Alabi, dışarıdan bir ses duyduğunu ardından namazı yarıda kestiğini ifade etti. Ardından cemaate yere yatmalarını söylediğini belirtti. Teröristin ateş ederek camı kırdığını söyleyen imam ardından Abdulaziz’e işaret ederek, “Sonra bu kardeş geldi. Teröristi bastırabildi. Bizi kurtaran da bu oldu. Bu terörist, camiye girebilseydi. Belki de hepimiz ölmüştük” dedi.

Abdulaziz, teröristin dikkatini dağıtmaya çalıştığını söyledi. Butuli’nin pos cihazını fırlatmasının ardından elindeki yere düştükten sonra teröristin başka bir silah almak için arabasına koştuğunu söyledi.

Geri dönen terörist ateş etmeye başladı. Araçların arasına doğru koşmaya başladığını söyleyen Abdulaziz, teröristin dikkatini dağıttığını ifade etti.

Tarrant’ın elinden düşe silahı alan Abdulaziz, “Terörist başka bir silah almak üzere aracına gitti. Ben de boş silahı aracının penceresine fırlatıp kırdım. Belki de bundan korktu. Terörist, dönüp bana lanet okuyarak, ‘Hepinizi öldüreceğim’ dedi. Aracını sürerek uzaklaştı. Kısa bir süre sonra da polis tarafından yakalandı”  şeklinde konuştu.

Avustralyalı terörist Breton Tarrant dün iki camide gerçekleştirdiği saldırıda 50’ye yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve onlarca insanın yaralanmasına neden oldu. Olay Yeni Zelanda tarihinin en büyük şiddet eylemi oldu.

Yeni Zelanda polisi, teröristin Nur Camii'nde 41 kişiyi öldürdükten sonra 5 kilometre uzaklıktaki Linwood Camii’ne giderek orada da 7 kişiyi öldürdüğünü belirtti.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...