YPG/PYD’den Rakka’da “Sokağa Çıkma Yasağı

SURİYE 9 Eylül 2018 12:51
Videoyu Aç YPG/PYD’den Rakka’da “Sokağa Çıkma Yasağı

PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG/PYD, Suriye’de kontrol altında tuttuğu Rakka ilinin genelinde son günlerde örgüt karşıtı yükselen sesleri bastırmak ve kentteki hakimiyetini pekiştirmek için “sokağa çıkma yasağına” başvurdu.

PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG/PYD, Rakka’da son dönemde örgüt mensuplarına karşı artan suikastların önüne geçmek ve örgüt karşıtı gösterileri sonlandırmak için “terörle mücadele” bahanesiyle cuma gününden bu yana Rakka’da “sokağa çıkma yasağı” uyguluyor.

YPG/PYD, sivillerin Rakka ilinin merkezine giriş ve çıkışlarını engellerken, kent merkezini ikiye ayıran Fırat Nehri’nin bir kıyısından diğerine geçmeyi de yasakladı.

Kontrol altında tuttuğu bölgelerdeki sivilleri korku ve baskı yöntemleri ile yıldırmaya çalışan YPG/PYD, Rakka’da 3 gündür sivillerin camilere gitmelerine izin vermiyor.

ABD’nin desteğiyle Ekim 2017’den bu yana Rakka’yı kontrol altında tutan YPG/PYD, Rakkalıların sadece günün belli saatlerinde 2 saati aşmayacak şekilde şehir merkezine gitmelerine izin veriyor.

Yasağın ne zamana kadar süreceği henüz bilinmiyor.
 

YPG/PKK Baskınlarında 2 Sivil Yaşamını Yitirdi

Arap halkının tepkisinin önüne geçmek ve gösterilerin direnişe dönüşmesini önlemek için harekete geçen YPG/PYD, son uygulamasıyla ilerde aleyhine sorun teşkil edecek durumların önüne geçmeye çalışıyor.

Örgüt, son 3 günde Rakka ilinin merkezi ve kırsalındaki bazı köy, belde ve ilçelerdeki evlere düzenlediği baskınlarda en az 150 sivili alıkoydu, 2 sivili de öldürdü.

YPG/PYD, Arapların yoğunlukla yaşadığı Rakka’da düzenlediği baskınlara örgüt saflarındaki Arap kökenli militanların katılmasına izin vermiyor.
 

Esed Rejimin Elemanlarını da Alıkoydu

Kaynaklar, örgütün Beşşar Esed rejiminin 16 Eylül’de yapacağı yerel seçimde aday olarak gösterdiği Arapları da alıkoyduğunu aktardı.

Örgüt, Suriye’nin kuzeyinde kontrol altında tuttuğu Kamışlı ilçesinde de Esed rejiminin yapacağı yerel seçim için aday olan 17 Arap kökenli Suriyeliyi alıkoymuştu.
 

Rakka’da İnsani Kriz Sürüyor

Rakka’daki kaynaklara göre, YPG/PYD, Rakka’da, kontrolündeki diğer bölgelerde kurduğu baskı düzenini uyguluyor.

Sivilleri zorla silah altına alan YPG/PYD, IŞİD ile çatışmalar sırasında el koyduğu evleri sahiplerine teslim etmiyor.

Koalisyonun yoğun hava saldırıları sonucu neredeyse tamamı harabeye dönen kent merkezinde siviller, yıkılan evlerini yeniden inşa etmek için kendi kısıtlı imkânlarını kullanıyor.

YPG/PYD, kentte sivillere herhangi bir hizmet sağlamıyor. Başka çareleri olmadığı için evlerine dönen az sayıdaki sivil, zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

 

Kaynak : haksöz haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X