Yunanistan'dan sınıra 40 km çelik duvar

AVRUPA 21 Ağustos 2021 17:00
Videoyu Aç Yunanistan'dan sınıra 40 km çelik duvar

Yunanistan, Cuma günü yaptığı açıklamada, Taliban'ın Afganistan'ın kontrolünü ele geçirmesinin ardından Türkiye sınırındaki 40 km'lik çelik duvarı tamamladığını ve sığınmacıların Avrupa'ya ulaşmasını önlemek için yeni bir izleme sistemi uygulamaya koyduğunu söyledi.

Afganistan'daki olaylar, Avrupa Birliği'nin, 2015 yılındaki mülteci krizinin tekrarlanması korkusunu artırdı. Yaklaşık bir milyon kişi, Ortadoğu'daki ve diğer bölgelerdeki savaşlardan ve yoksulluktan kaçıp Türkiye'den Yunanistan'a oradan da kuzeydeki Avrupa ülkelerine sığındı.

Önceki krizde ön saflarda yer alan Yunanistan, bir daha asla Avrupa'ya açılan bir kapı olmamak için sınır güçlerinin tetikte olduğunu söyledi.

Yunanistan Vatandaşları Koruma Bakanı Michalis Chrysochoidis, dün (Cuma) Savunma Bakanı ve silahlı kuvvetler komutanı ile Evros bölgesini ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada Afgan krizinin "göçmen akını için olanaklar" yarattığını söyledi.

Reuters haber ajansına göre, Yunan bakan gazetecilere verdiği demeçte, "Olası olumsuz etkiyi bekleyemeyiz. Sınırlarımız güvenli ve emniyetli kalacak" ifadelerini kullandı.

Chrysochoidis, mevcut 12,5 kilometrelik çitin uzatılmasının son günlerde tamamlandığını ve yüksek teknolojili otomatik elektronik izleme sisteminin uygulamaya koyulduğunu söyledi.

Yunanistan Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Kyriakos Miçotakis'in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve bu görüşmede Afganistan'daki durumun ele alındığı ifade edildi.

Afgan halkına Afganistan'da ve İran'da yardım edilmesi çağrısında bulunan Erdoğan, Afganistan ve İran'da gerekli tedbirler alınmaması halinde yeni bir göç dalgasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.
Kaynak : Şarku’l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL