Yüzü tamamen örten giysilere yasak hazırlığı

GÜNDEM 22 Mayıs 2015 14:44
Videoyu Aç Yüzü tamamen örten giysilere yasak hazırlığı

Hollanda'da Liberal Parti (VVD) ve İşçi Partisi'nden (PvdA) oluşan koalisyon hükümetinin yüzü tamamen örten giysilerin (Burka) bazı alanlarda yasak getirilmesine yönelik bir düzenleme üzerinde çalıştığı bildirildi.

Ülke medyasında yer alan haberlerde, İçişleri Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre söz konusu yasağın ilk etapta toplu taşıma araçlarıyla, sağlık, eğitim ve kamu kurumlarında uygulanması öngörülüyor.
 
Hükümet protokolünde de yer alan düzenlemenin yasallaşması halinde yasağa uymayanlar 450 avro para cezasına çarptırılabilecek. Polis, kamuya açık alanlarda kimlik kontrolünün kolaylaştırılması amacıyla yüzü kapatan örtünün açılmasını isteyebilecek.
 
Yeni düzenleme bakanlar kurulunda ele alınmasının ardından parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde görüşüldükten sonra Senato'da onaylanırsa yasalaşabilecek.
 
Hollanda'da daha önce 2012 yılında da gündeme gelen burka yasağı, bakanlar kurulunda kabul edildikten sonra meclis gündemine gelmek üzereyken dönemin koalisyon hükümeti dağıldığı için yasallaşmamıştı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...